Gruzie přeruší diplomatické vztahy s Ruskem

Gruzie se rozhodla přerušit diplomatické vztahy s Ruskem. Podle gruzínského ministerstva zahraničí se všichni diplomaté vrátí do Tbilisi v průběhu zítřejšího dne. Gruzínská vláda oznámila tento krok jen několik dní poté, co Moskva uznala nezávislost obou gruzínských separatistických regionů Abcházie a Jižní Osetie. Západní státy rozhodnutí Kremlu ostře kritizují, Evropská unie dokonce pohrozila Rusku zavedením sankcí. Moskva ale veškerou kritiku odmítá.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michail Saakašvili

Michail Saakašvili | Zdroj: ČTK

Ruské úřady podle svého tvrzení rozhodnutí Tbilisi litují. Zároveň se domnívají, že tento krok rozhodně nepomůže urovnání vztahů mezi republikami, které spolu svedly o obě odtrženecké provincie krátkou válku. Tbilisi své rozhodnutí nijak blíže nevysvětlilo.

Oznámení ale přišlo poté, co se objevily zprávy, že Rusko plánuje s oběma promoskevskými regiony navázat ještě mnohem těsnější spojení. Agentura Interfax s odvoláním na představitele Jižní Osetie uvedla, že Moskva hodlá příští týden s Cchinvali podepsat dohodu o trvalém rozmístění ruských vojáků. Podle některých dalších zpráv se už jedná o tom, že by se oblast mohla připojit k Rusku během několika let.

Organizace Human Rights Watch mezitím s odvoláním na satelitní záběry OSN informovala, že gruzínské vesnice v Jižní Osetii jsou systematicky vypalovány. A vyzvala ruskou vládu, aby zodpovědné osoby potrestala.

Lenka Kabrhelová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme