Gruzie přišla o premiéra, otrávil ho plyn

Gruzínský premiér Zurab Žvanija je mrtev. Policisté ho našli dnes ráno v bytě jeho přítele. Podle vyšetřovatelů předseda vlády zemřel nešťastnou náhodou v důsledku otravy plynem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zurab Žvanija | Zdroj: ČTK

Žvanija byl na návštěvě u svého přítele, zástupce gubernátora jednoho kraje. Když premiér neodpovídal na telefony ani na zvonění, vylomila jeho ochranka v pět hodin ráno dveře bytu. Předsedu vlády našla mrtvého v křesle v obývacím pokoji a jeho přítele v kuchyni.

Gruzínský ministr policie a veřejného pořádku Vano Merabišvili v televizním projevu oznámil, že je otrávil unikající plyn z přenosného ohřívače. Odborníci konstatovali, že kamna byla zapojena nekvalitně. Plyn, který unikal, neměl žádný pach, a proto jej včas nemohl nikdo z obětí zaregistrovat.

Prezident Michail Saakašvili na mimořádném zasedání vlády označil událost za "tragické neštěstí, které pro Gruzii znamená těžkou ztrátu". V Tbilisi se přesto objevují hlasy, že by mohlo jít o atentát. Poslanec Alexandr Šalamberidze je názoru že úterní teroristický výbuch v Gori a úmrtí premiéra Žvaniji jsou výsledkem zahraničního vměšování.

Konkrétní fakta potvrzující tento názor ale poslanec neuvedl. Na Šalamberidzeho prohlášení okamžitě reagoval zástupce ředitele prezidentské kanceláře Guram Absandze, který řekl, že verzi vraždy lze vyloučit. Dodal, že zavraždění Žvaniji v Gruzii nikdo nepotřeboval.

Jedenačtyřicetiletý Žvanija byl otcem tří dětí a patřil mezi nejbližší spolupracovníky bývalého gruzínského prezidenta Eduarda Šervardnadzeho. Později přešel do opozice a postavil se na stranu nového hlavy státu Saakašviliho. Do čela gruzínské vlády se Žvanija dostal koncem listopadu 2003 jako státní ministr. V polovině února loňského roku se stal premiérem.

Petr Vavrouška, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme