Tisíce lidí se sešly k demonstraci v gruzínském Tbilisi. Protestovaly proti prorusky naladěné vládě

Na demonstraci zaměřené proti smířlivé politice vlády a vládnoucí strany Gruzínský sen vůči Rusku se sešly v Tbilisi tisíce lidí. Informovala o tom agentura Reuters. Protest se konal tři měsíce po brutálním rozehnání protiruské demonstrace v gruzínské metropoli. Organizátory páteční akce byli mladí aktivisté, kteří po tři měsíce každý den organizují před budovou parlamentu protesty. Při některých se sešly tisíce stejně smýšlejících Gruzínců.

Tbilisi Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protivládní a protiruská demonstrace v Tbilisi.

Protivládní a protiruská demonstrace v Tbilisi. | Foto: Irakli Gedenidze | Zdroj: Reuters

„Měli bychom se spojit a skoncovat s touto vládou,“ vyzval shromážděný zástup jeden z organizátorů demonstrace Šota Digmelašvili. Souhlasná odpověď zazněla troubením množství vuvuzel demonstrantů.

Protesty v Gruzii si vyžádaly přes 60 zraněných. Demonstrantům vadí návštěva ruského poslance

Číst článek

Ti si s sebou přinesli i transparenty s nápisem „Společně proti jednomu“ v narážce na vládnoucí stranu Gruzínský sen oligarchy Bidziny Ivanašviliho, který podle kritiků vládne zemi ze zákulisí.

Nepokoje v Tbilisi vypukly po skandálu s ruským poslancem, který v červnu z tribuny gruzínského parlamentu oslovil na mezinárodní konferenci přítomné rusky.

Obyvatelé metropole jeho chování odsoudili jako provokaci ze strany země, která v roce 2008 vojensky obsadila dvě gruzínské provincie. Demonstrace policie tvrdě potlačila, stovky lidí byly zatčeny a přes 200 jich bylo zraněno.

V době vypuknutí nepokojů byl ministrem vnitra Giorgi Gacharia, který začátkem září nahradil v premiérském křesle odstoupivšího Mamuku Bachtadzeho. Gachariovu kabinetu vyslovil parlament důvěru 8. září.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme