Gruzie se těší podpoře České republiky

Česko podporuje Gruzii na cestě do Evropské unie a Severoatlantické aliance. Gruzínského prezidenta Michajla Saakashviliho o tom dnes na summitu zemí černomořského regionu v Batumi znovu ujistil český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Ten je vůbec prvním šéfem české diplomacie, který na jižní Kavkaz zavítal. Svou cestou chce posílit i ekonomické vztahy Gruzie s naší republikou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ministr zahraničí Karel Schwarzenberg | Foto: Marián Vojtek

Gruzie je podle ministra Schwarzenberga strategickým partnerem v celém jihokavkazském regionu, který oplývá zásobami ropy a plynu a je pro Evropu klíčový z hlediska tolik diskutované energetické bezpečnosti. Návštěva má být ale také impulzem pro ekonomické vztahy. Českým podnikatelům má Gruzie podle Karla Schwarzwenberga mnoho co nabídnout.

"Gruzínské hospodářství roste velice rychle, o deset procent, což je kromobyčejně dobrý výsledek. Česká republika je toho času jedním z největších investorů, v energetickém sektoru jsme největší investoři vůbec a hodláme v tom pokračovat," přiblížil Schwarzenberg.

Pomoci by měly i mezistátní smlouvy, které by zajistily například větší ochranu českých investic v Gruzii.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme