Gruzie se znovu dočkala podpory USA, přijel viceprezident Cheney

Spojené státy podporují plné členství Gruzie v NATO. Při návštěvě Tbilisi o tom tamní vládu i gruzínské občany ujistil americký viceprezident Dick Cheney. Zároveň znovu odsoudil Rusko a obvinil ho ze snahy nezákonně změnit gruzínské hranice. Cheney je vůbec nejvýše postaveným americkým politikem, který od počátku srpnového konfliktu Gruzie s Ruskem do Tbilisi přicestoval.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michajl Saakašvili, Dick Cheney

Michajl Saakašvili, Dick Cheney | Zdroj: ČTK

Spojené státy vyslaly znovu jasný signál, na čí straně v konfliktu Ruska s Gruzií stojí. Pouhý den poté, co Washington přislíbil na obnovu poničené gruzínské infrastruktury miliardu dolarů, americký viceprezident zopakoval, že Michajl Saakašvili i jeho vláda mají plnou politickou podporu Washingtonu.

Dick Cheney zároveň upozornil Moskvu, že její kroky v posledních týdnech vrhají vážný stín na důvěryhodnost Ruska coby mezinárodního partnera a zpochybňují jeho spolehlivost. Ruští představitelé naopak obviňují Washington z vyprovokování současné krize na Kavkaze tím, že pomáhal vyzbrojit gruzínskou armádu.

Prezident Dmitrij Medvěděv také znovu zopakoval, že se Moskva nebojí mezinárodní izolace, tedy přerušení spolupráce se Severoatlantickou aliancí ani případného vypovězení ze skupiny osmi ekonomicky nejvyspělejších států světa.

Lenka Kabrhelová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme