Gruzie údajně odhalila vojenský převrat sponzorovaný Ruskem

Gruzie tvrdí, že odhalila a zlikvidovala bez použití síly pokus o vojenský převrat. Podle Tbilisi za ním údajně stojí Moskva, které to samozřejmě odmítá. Gruzínské ministerstvo vnitra přišlo s obviněním jen den před začátkem plánovaného vojenského cvičení NATO, jehož konání Rusko ostře kritizuje.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tbilisi - hlavní město Gruzie

Tbilisi - hlavní město Gruzie | Foto: www.tbilisi.gov.ge

Představitelé gruzínského ministerstva vnitra oznámili, že v souvislosti s údajným pokusem o převrat zatkli několik vysoce postavených důstojníků ministerstva obrany. Ti jsou nyní obviněni z pokusu o vojenský puč a spolupráce s ruskými tajnými službami.

Centrem údajně Ruskem sponzorované vzpoury byla podle ministra obrany Davida Sicharulidzeho vojenská základna Muchrovani, ležící asi třicet kilometrů od metropole Tbilisi. Tamní velitelé byli odvoláni z funkcí a vojáci mají zakázáno opustit kasárna. Gruzínský ministr vnitra Vano Merabišvili oznámil telefonem ze základny, kde byl i prezident Michail Saakašvili, že velitel vzpoury je zadržený.

Cílem akce mělo být podle Tbilisi přerušení manévrů Severoatlantické aliance, které mají v Gruzii začít už zítra. Proti plánovanému cvičení NATO několikrát ostře vystoupilo Rusko, které je označilo za provokaci.

Skutečnost, že v řadách gruzínského mnisterstva obrany vypukla revolta, považuje velvyslanec Ruska při NATO Dmitrij Rogozin za výsledek politické a ekonomické krize, která zemi podle Moskvy postihla právě kvůli Saakashviliho vládě.

Přečtěte si také:
Rusko bude střežit hranice dvou gruzínských separatistických regionů
Kazachstán odřekl účast na cvičení NATO v Gruzii
Kouchner: Rusko se stáhlo z Gruzie, dohodu o příměří ale dodrželo jen částečně
Ruský prezident slíbil stažení vojsk z Gruzie
Gruzie se znovu dočkala podpory USA, přijel viceprezident Cheney
EU pohrozila pozastavením jednání s Ruskem, nestáhne-li vojáky z Gruzie
Gruzie přeruší diplomatické vztahy s Ruskem

Lenka Kabrhelová, Katarína Brezovská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme