Chceme nové hlasování, vládní strana využila i obav z války s Ruskem, popisuje Gruzínec výsledky voleb

Od parlamentních voleb v Gruzii uběhl více než týden. Řada lidí proti výsledku stále protestuje a opozice sbírá důkazy o zastrašování či kupování hlasů. K vítězství strany Gruzínský sen podle ní i prozápadní prezidentky vedlo zmanipulované hlasování. „Vláda a Gruzínský sen veškerá obvinění odmítají, je třeba tudíž v procesu neuznání voleb pokračovat a dosáhnout vypsání nových,“ říká pro iROZHLAS.cz Aslan Artmeladze z gruzínského Batumi.

Rozhovor Batumi Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příznivci gruzínských opozičních stran uspořádaly během pondělí shromáždění na protest proti výsledkům nedávných parlamentních voleb, které vyhrála vládnoucí strana Gruzínský sen

Gruzínci protestují proti vítězství strany Gruzínský sen | Foto: Irakli Gedenidze | Zdroj: Reuters

Jak povolební náladu mezi lidmi hodnotíte z pohledu někoho, kdo se v Gruzii narodil a žije tam?
Gruzínci jsou povětšinou zdrcení. Mysleli si, že s volbami přijde změna ve složení vlády a politickém směřování země a posílí se vztahy s Evropskou unií. V souvislosti s manipulací a zavádějícími informacemi ze strany nejsilnějšího aktéra se však výsledek předpovídaný průzkumy i opozičními stranami nekonal.

Povolební dění v Gruzii zapadá do zájmů Ruska. Na revoluci v zemi ale není nálada, míní odborník

Číst článek

Pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) upozorňovali, že při hlasování vládla napjatá atmosféra a volby doprovázely případy kupování hlasů či zastrašování. Hlášeny byly také případy vícečetného hlasování nebo potyček u volebních místností. Jak moc vyhrocená situace z vašeho pohledu byla?
Z mých zkušeností nebyla vyloženě vypjatá, ale nedodržovaly se kupříkladu podmínky pro zachování soukromí voličů, třeba při vyplňování hlasovacích lístků. Problematické bylo hlavně zastrašování, a také mobilizace voličů Gruzínského snu, které volbám předcházely.

Na jedné straně je zde silný vliv zakladatele zmíněné strany, bývalého premiéra a nejbohatšího Gruzínce Bidziny Ivanišviliho, na té druhé rozdělená opozice, jež stejně jako prozápadní prezidentka Salome Zurabišviliová odmítá výsledky uznat. Odkud roztříštěnost opozičních stran pramení?
Ivanišvili na politickou scénu vstoupil před třinácti lety. Zdálo se, že budoucnost povede k lepšímu, avšak demokratická situace se naopak začala zhoršovat. Pokud jde o opozici, řekl bych, že sjednocená je, mezi voliči je ale pořád spousta lidí s rozdílnými názory.

Strany se dohodly, že pokud nasbírají více hlasů než Gruzínský sen, vytvoří v parlamentu koalici, což byl velmi dobrý krok. Manipulace s výsledky však drasticky zvýšila počet hlasů pro Ivanišviliho stranu.

Parlamentní volby v Gruzii

Podle oficiálních údajů vyhrála vládní strana Gruzínský sen se ziskem přes 54 procent hlasů. Opozice i prozápadní prezidentka Salome Zurabišviliová výsledky uznat odmítají. Pozorovatelé z OBSE upozornili na případy kupování hlasů či zastrašování, opoziční strany od vyhlášení výsledků shromažďují důkazy o manipulaci voleb.

Řada organizací a opoziční strany shromažďují důkazy, ať už o zmíněné manipulaci nebo zastrašování. Bylo by asi zdlouhavé popisovat případ od případu, opozice se ale chystá obrátit na soudy a volební komise. Prozatím ale vláda a Gruzínský sen veškerá obvinění odmítají, je třeba tudíž v procesu neuznání voleb pokračovat a dosáhnout vypsání nových.

„Nechceme Rusko, ani zpět do Ruska nebo Sovětského svazu,” prohlašují mimo jiné Gruzínci během protestů. Na 80 procent obyvatel se vyslovuje pro budoucnost v Evropské unii, vláda se navzdory svým krokům stále profiluje jako prozápadní. Jak lidé podporující západní směřování nebo naopak to proruské své postoje odůvodňují? A do jaké míry zde hraje roli rozdělení na voliče z větších měst a venkova?
Ano, kabinet se navenek pořád tváří jako proevropský, ale není. V rámci své propagandy zároveň tvrdí, že není ani proevropský, ani proruský. Fakt, že Gruzínský sen v regionech a vesnicích dostává větší počet hlasů, je všeobecně známý. Gruzie je také sociálně zranitelnou zemí, pod hranicí chudoby zde žije na 600 tisíc lidí, kterým se od vlády dostává řady výhod.

Ti pak při hlasování nedělají rozdíl mezi vládou a samotným Gruzínským snem. Vláda také pro danou skupinu vytvořila sociální systém pracovních míst a její loajality a strachu ze ztráty zaměstnání a podpory masivně využívá k manipulaci voleb. Je tedy těžké říct, zdali jsou ve zmíněné společenské třídě či na vesnicích lidé proevropští nebo proruští, spíše jim jde o to, aby nepřišli o zmíněné výhody.

Válečná traumata

Bidzina Ivanišvili sází i na strach z války. Média obletěly záběry plakátů Gruzínského snu vyobrazující zničenou infrastrukturu na Ukrajině v kontrastu s opravenými budovami v Gruzii. Čím dokáže v lidech vyvolat dané obavy? Je jeho kampaň účinná i kvůli tomu, že mají lidé stále v živé paměti konflikty v Abcházii a Jižní Osetii?
Celé to vychází z manipulace a vymývání mozků. V posledních měsících strana prohlašovala, že pokud volby nevyhraje, válka nastane. Podle dané rétoriky tedy její výhra zaručuje jediný způsob, jak se konfliktu vyhnout.

V mysli lidí samozřejmě obrazy z Abcházie a Jižní Osetie pořád rezonují. Vládní strana jejich traumat využívá ve svůj prospěch a tvrdí, že chce jen předcházet válce, naopak ale spíše ohrožuje rozvoj země a její budoucnost. Pokud se totiž Gruzie bude i nadále takto izolovat, akorát nás to zničí.

Společnost se široce profiluje jako prozápadní, do jaké míry ale platí, že jde především o mladé lidi oproti starším generacím?
Spíše než o generace jde o způsob smýšlení. Mladí poznali výhody evropského právního státu a západního životního stylu. Chceme toho být součástí. Samozřejmě si ale uvědomujeme, že Evropská unie nepřichází jen s výhodami, nýbrž i povinnostmi a závazky. Gruzínci pak musí převzít zodpovědnost v tom, aby byli schopni její standardy dodržovat.

Unie nezahájí přístupové rozhovory s Gruzií. Ukrajina je na dobré cestě, uvedla von der Leyenová

Číst článek

Lidé žijící pod hranicí chudoby nevydělávají buď vůbec nic, nebo méně, než je průměr a jednoduše se spoléhají na vládní podporu. Jsou pak snadno manipulovatelní a někteří z nich přirozeně pozitivně vzpomínají na Sovětský svaz, například s argumentem, že všichni měli co jíst. Mezi generací dnešních padesátníků, šedesátníků voliče Gruzínského snu najdete, mezi mladými jich je však velmi málo.

Vy jste volil ve městě Batumi. Jak hlasování probíhalo tam?
Do volebních místností bylo tentokrát trochu složité se dostat kvůli neobvykle silnému dešti, jinak ale volby probíhaly standardně. Všiml jsem si však například toho, že koordinátoři z Gruzínského snu postávali několik set metrů před volebními místnostmi a „domlouvali“ svým voličům.

Pochyby převládají také ohledně zařízení ověřujících identitu skrze občanské průkazy. Nejsme si jistí, jaké informace si vůbec braly. Existuje určité podezření, že nahrávaly identitu více lidí, než jich volilo v příslušném okrsku. Jde ale o nepodložená tvrzení, opoziční strany stále sbírají důkazy a doufáme, že se nám podaří prokázat zmanipulovaný průběh voleb.

Protesty jsou stále na pořadu dne. Co by v nadcházejících dnech mělo následovat?
Opoziční strany a pozorovatelské organizace mají představit kompletní vyšetřovací zprávu. Pořád se odehrávají protesty. Gruzínci výsledek voleb neuznávají a Evropská unie nebo Spojené státy by se k nim měly stavět stejně.

Jana Stuláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme