Gruzie bude mít první prezidentku. Volby vyhrála bývalá ministryně zahraničí Salome Zurabišviliová

V Gruzii ve středu zvolili novou hlavu státu. V druhém kole voleb zvítězila diplomatka Salome Zurabišviliová, která kandidovala jako nezávislá s podporou vládní strany Gruzínský sen oligarchy Bidziny Ivanišviliho. Podle průzkumů provedených před volebními místnostmi ji volilo 55 až 58 procent Gruzínců.

Tbilisi Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Salome Zurabišviliová během povolebního briefingu | Foto: David Mdzinarishvili | Zdroj: Reuters

Salome Zurabišviliová v prvním povolebním projevu pozdravila všechny občany a prohlásila, že Gruzie se dnešní volbou definitivně odstřihla od minulosti. „Teď bude mírumilovným státem svobodných lidí s rovnými právy,“ řekla Zurabišviliová a slíbila, že sjednotí zemi. Gruzie je hluboce rozdělená na příznivce a odpůrce vlády.

První kolo nového gruzínského prezidenta nepřineslo. Do čela státu může být poprvé zvolena žena

Číst článek

Bývalý prezident Michail Saakašvili, žijící v exilu, prohlásil, že výsledky voleb neuznává a vyzval k občanské neposlušnosti. V opoziční televizi volby označil za obrovský podvod. Saakašvili podporoval neúspěšného kandidáta Grigola Vašadzeho.

Gruzínská pobočka organizace Transparency International upozornila během voleb na několik možných porušení pravidel včetně přítomnosti členů vládní strany ve volebních místnostech a snah zabránit práci volebních pozorovatelů.

Podle organizace se před druhým kolem objevily také infomace o možném falšování důkazů totožnosti ve prospěch Zurabišviliové, napsalo na svém webu Rádio Svobodná Evropa.

O post prezidenta Gruzie se nakonec ucházelo 25 kandidátů. Současný prezident Giorgi Margvelashvili, který byl zvolen v roce 2013, se o pozici neucházel, přestože ze zákona mohl.

V prvním kole zvítězila Zurabišviliová, získala 38,64 procenta hlasu, Vašadze skončil těsně za ní s 37,74 procenta.

mdo, lac Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme