Gruzie vyhlásila válečný stav

Gruzínský parlament schválil vyhlášení válečného stavu. Příslušný dekret platí počínaje dneškem po dobu patnácti dnů. Strategické cíle na území Gruzie v noci i dnes bombardovalo ruské letectvo.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Činžovní dům, v Gori po ruském náletu

Činžovní dům, v Gori po ruském náletu | Zdroj: ČTK

Ruské letecké síly ráno bombardovaly oblast kolem gruzínské vojenské základny v Gori, asi 50 kilometrů od jihoosetského správního střediska Cchinvali. Některé ze střel zasáhly i obytné domy.

V noci ruské letectvo podniklo nálety na strategické cíle v Jižní Osetii i na území Gruzie. Letadla bombardovala vojenské tábory v blízkosti Tbilisi, černomořský přístav Poti nebo ropovod spojující těžební plošiny v Kaspické oblasti a přístavní terminály u Černého moře.

Přehrát

00:00 / 00:00

Informace přímo z Tbilisi má zpravodajka Českého rozhlasu Lenka Kabrhelová

Gruzínská vláda informovala, že sestřelila deset ruských letadel a zničila 30 tanků. Po ruském bombardování mělo v Gruzii zahynout kolem stovky osob. Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova v separatistické Jižní Osetii přišlo během dvoudenních bojů o život na 1500 lidí, včetně ruských vojáků, nasazených v ruské mírové misi.

Podle ruského prezidenta Dmitrije Medveděva je hlavním úkolem ruských vojáků přinutit Gruzínce k míru. Jako jediné možné řešení, přijatelné pro Kreml, vidí okamžité stažení gruzínských jednotek ze sporné oblasti. Medveděv to v Pekingu řekl svému protějšku Georgi Bushovi.

Už včera překročily hranice Jižní Osetie ruské tanky a dnes Moskva oznámila, že svou vojenskou přítomnost v oblasti ještě posílí. Gruzie označuje ruský postup za neoprávněné porušení suverenity země. Kreml ale podle svých slov chce touto ofenzivou stabilizovat situaci v regionu a zabránit masakrům civilistů.

Gruzínský prezident Michail Saakšvili přirovnal postup ruské armády k obsazení Československa v roce 1968: "Když se podíváte na ostatní země v regionu, všechny mají problémy s ruskými územními nároky. Ten příběh se stále opakuje. Nárokují si ukrajinský Krym, části Pobaltí i východní Evropy. A když dostanou od mezinárodního společenství volnou ruku zde v Gruzii, bude to hrozba pro všechny ostatní."

Situace ve správním středisku Jižní Osetie nepřehledná

Gruzínské jednotky v pátek po těžkých bojích obsadily jihoosetské správní středisko Cchinvali. Mnoho budov bylo silně poškozeno dělostřeleckou palbou. Z oblasti už zřejmě uprchly tisíce lidí. Kvůli stále se zhoršující situaci vyzval Červený kříž k vytvoření bezpečného koridoru, kudy by uprchlíci mohli oblast opouštět.

Ruská armáda tvrdí, že během bojů v noci na dnešek Cchinvali dobyla a město má nyní pod svou kontrolou. Tbilisi to ale popírá.

K okamžitému zastavení násilí v Jižní Osetii dnes vyzval americký prezident George Bush. Zároveň naléhal na Rusko, aby zastavilo bombardování gruzínského území. Bush, který je na zahájení olympiády v Pekingu, prohlásil, že je hluboce znepokojen vývojem v Gruzii a že územní celistvost této země musí být respektována. Situací v oblasti se už dvakrát neúspěšně zabývala na mimořádné schůzi Rada bezpečnosti OSN.

Jižní Osetie je mezinárodně neuznanou proruskou republikou, která na začátku 90. let jednostranně vyhlásila nezávislost na Gruzii. Od té doby v ní působí smíšené gruzínsko-ruské mírové sbory.

Marika Táborská, Ondřej Himmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme