Gruzínská média protestují proti obvinění novinářů ze špionáže pro Rusko

Gruzie zveřejnila výpověď dalšího ze zadržených fotografů obviněných ze špionáže pro Rusko. Zatčení fotoreportéři se přiznali k fotografování tajných dokumentů a jejich předávání ruské vojenské rozvědce. Advokáti zadržených, gruzínští novináři i opozice ale mají za to, že výpovědi padly pod nátlakem a varují před pošlapáváním svobody slova.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gruzie | Foto: Emanuel Macoun

Výpověď fotoreportéra Georgije Abaladzeho úřady podle svého tvrzení zveřejnily kvůli velkému zájmu, který skandál vyvolal. Spolupracovník agentury Associated Press se na záznamu přiznává ke spolupráci s ruskou tajnou službou a předávání citlivých fotografií dalšímu z obviněných.

Abaladze byl zatčen spolu se třemi dalšími lidmi - osobním fotografem gruzínského prezidenta Iráklim Gedenidzem, jeho manželkou Natiou a fotoreportérem Evropské fotografické agentury Zurabem Kurcikidzem.

Abaladze až dosud trval na své nevině a tvrdil, že zatčení je trestem za snímky květnových protivládních protestů. Gruzínská žurnalistická obec i advokáti obviněných varují před pošlapáváním svobody slova. Otevřený protestní dopis gruzínské vládě už podepsalo 40 gruzínských médií.

Lenka Kabrhelová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme