Gruzínská opozice demonstrovala proti prezidentovi Saakašvilmu

Tisíce Gruzínů se dnes sešly v centru Tbilisi na protivládní demonstraci. Opozice žádá administrativu prezidenta Michaila Saakašviliho o vypsání předčasných parlamentních voleb.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

protivládní demonstrace v Tbilisi | Foto: AFP

Gruzínská opozice svolala před parlament do centra Tbilisi několik tisíc lidí. Prezidenta Saakašviliho viní z autoritářských praktik a potlačování demokracie a kritických hlasů.

Zároveň žádá o jasné vysvětlení postupu během letního konfliktu s Ruskem. Ten propukl poté, co se gruzínská armáda silou snažila znovu dostat pod kontrolu separatistickou Jižní Osetii.

Podle gruzínské opozice by nyní vláda měla vypsat předčasné parlamentní volby. Kabinet to ale odmítá a trvá na tom, že prezident Saakašvili postupoval a postupuje v souladu s demokratickými principy.

Přesně před rokem vyústila protivládní demonstrace v brutální zásah policie. Desítky tisíc Gruzínů tehdy vyšly do ulic Tbilisi, aby prezidenta Saakašviliho donutily ohlásit předčasné prezidentské volby. Při následných nepokojích prezident musel na devět dní vyhlásit výjimečný stav.

Lenka Kabrhelová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme