Gruzínské minerálky a vína mohou přispět k usmířením s Ruskem

Právě tyhle dva nápoje se staly do jisté míry symbolem vztahů mezi Ruskem a Gruzií. Moskva dovoz obou gruzínských moků před lety zakázala. Teď se možná ale schyluje k jejich velkému comebacku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gruzie

Gruzie | Foto: Emanuel Macoun

Moskva dovoz gruzínské minerálky a vína zakázala v roce 2006 a oficiálním důvodem byla neodpovídající kvalita gruzínské minerálka Boržomi a vín. Gruzie zákaz považovala za jednu z epizod ekonomické války a spatřovala za ním politické motivy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodajka ČRo v Rusku Lenka Kabrhelová v Odpoledním Radiožurnálu

V srpnu 2008 vedla situace až ke krátké válce Ruska a Gruzie o separatistické enklávy Abcházii a jižní Osetii.

Hlavní ruský hygienik nyní tvrdí, že gruzínští výrobci nyní pochopili, že se bez ruského trhu neobejdou a přizpůsobilo se nárokům. Objevilo se i další vysvětlení, které popírají obě země. Rusko se totiž léta snaží dostat do Světové obchodní organizace: podle pravidel musí mít souhlas všech členských zemí, mezi než patří od roku 2000 i Gruzie.

Na občanské úrovni fungují vztahy mezi Gruzíny a Rusy na stále stejné úrovni. Další věcí je obchodní výměna, poměrně tiše se například obnovily pravidelné lety mezi oběma státy.

V politických vztazích se však žádný průlom nechystá. Moskva a Tbilisi dál nemají oficiální diplomatické vztahy. Rusko se odmítá bavit s gruzínským, prezidentem a Gruzie naopak upozorňuje, že Rusko neplní podmínky uložené příměřím z roku 2008 a v obou enklávách má dál své vojáky.

Milan Kopp, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme