Po smrti kameramana vyšly v Gruzii do ulic tisíce lidí. Kritizují násilí, žádají demisi premiéra

V Gruzii zemřel kameraman, kterého minulý týden v Tbilisi napadli odpůrci sexuálních menšin (LGBT). Alexandra Laškaravu našla v neděli matka mrtvého v jeho bytě, oznámila televize Pirveli, pro kterou novinář pracoval. Příčinu smrti úřady zatím neurčily, policie podle ruské služby BBC smrt vyšetřuje jako pokus o sebevraždu. Kvůli úmrtí novináře protestovaly v neděli večer v Tbilisi tisíce lidí, kteří požadovali demisi premiéra.

Tbilisi Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protivládní protesty v Gruzii reagující na smrt kameramana, kterého dříve zbili odpůrci LGBT | Foto: Irakli Gedenidze | Zdroj: Reuters

Laškarava byl jedním z několika desítek novinářů a kameramanů, které v metropoli napadli 5. července radikální odpůrci takzvaného pochodu hrdosti příslušníků sexuálních menšin Tbilisi Pride.

Válka stále trvá, jsme svědky změn v ruské okupaci, říká gruzínská velvyslankyně v Česku

Číst článek

Ten byl naplánován právě na tento den, organizátoři ho ale nakonec kvůli násilnostem odvolali.

Skupiny krajně pravicových radikálů přepadly a vyplenily i kancelář pořadatelů. Ti si stěžovali na nečinnost ministerstva vnitra, které nedokázalo zajistit bezpečí účastníků, a na poznámky premiéra Irakliho Garibašviliho, který se už dříve vyjádřil proti pochodu sexuálních menšin.

Napadení davem

Radikální odpůrci komunity LGBT minulé pondělí zablokovali hlavní třídu v Tbilisi a zaútočili na novináře, kteří o chystané akci informovali. Laškaravu podle jeho kolegyně Mirandy Bagaturiaové napadl dav asi dvaceti lidí.

Místní televizní stanice později zveřejnily záběry jeho tváře, na kterých byly vidět podlitiny, a na zemi kolem kameramana krev.

Podle gruzínských médií utrpěl řadu zranění a musel se podrobit operaci, z nemocnice ho zdravotníci propustili ve čtvrtek.

Ministerský předseda i prezidentka Salome Zurabišviliová, která už předtím zraněné novináře v nemocnici navštívila a násilí odsoudila, označili smrt sedmatřicetiletého Alexandra Laškaravy za tragédii. Policie zatím podle BBC zadržela kvůli útokům na novináře čtyři lidi.

Gruzínský kameraman Alexandr Laškarav, kterého zbili radikálně pravicový dav, byl o víkendu nalezený mrtvý ve svém bytě | Foto: TV Pirveli | Zdroj: Reuters

Střet v parlamentu

Do ulic Tbilisi v neděli vyšly tisíce lidí, kteří požadovali potrestání útočníků a rezignaci Garibašviliho, informovala agentura AP. Někteří protestující premiéra podle ní obvinili, že svým veřejným odsouzením pochodu LGBT k násilnostem přispěl.

V pondělí se v gruzínském parlamentu strhla potyčka. Podle BBC se tak stalo poté, co policie nevpustila na zasedání poslanců novináře, kteří se o den dříve účastnili protestů.

Novináři prorazili bezpečnostní kordon a pronikli do budovy. Pomáhali jim opoziční poslanci, kteří pak v jednacím sále vyvěsili na řečnický pult vlajky Gruzie a EU a žádali demisi vlády.

Stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) podotkla, že incident v parlamentu vypuknul poté, co v poledne vypršel termín, který dali protestující premiérovi k odstoupení. Rvačka se podle RFE/RL strhla mezi opozičními poslanci a politiky vládní strany Gruzínský sen. Ochranka místo vyklidila a většina opozičních politiků prohlásila, že bude parlament na znamení protestu bojkotovat.

Podpora ze zahraničí

Garibašvili v pondělí odstoupit odmítl a opozice vyzvala své příznivce, aby večer vyšli do ulic žádat odstoupení vlády, píše BBC.

Maďarská politoložka o anti-LGBT rétorice: Gender je další možností, jak démonizovat skupinu ‚jiných‘

Číst článek

Premiér protivládní protesty označil za spiknutí pod vedením protistátních a proticírkevních sil.

Nedávné násilí v gruzínském hlavním městě odsoudila skrze svá velvyslanectví v Tbilisi většina zemí Evropské unie, dále USA, Británie či Izrael.

Zároveň vyjádřily solidaritu s protestujícími za práva sexuálních menšin v Gruzii. Ke společnému prohlášení ambasád se připojila i diplomatická mise České republiky.

Gruzie dekriminalizovala homosexualitu v roce 2000 a v pozdějších letech přijala zákony zaměřené proti diskriminaci sexuálních menšin. V konzervativní společnosti však podle AP stále panuje vůči homosexuálům silná nevraživost.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme