Gruzínský parlament vyzývá k přerušení diplomatických vztahů s Ruskem

Vztahy Gruzie s Ruskem se vyostřují. Gruzínský parlament dnes schválil rezoluci, která vyzývá vládu k přerušení diplomatických vztahů s Ruskem. Důvodem je fakt, že Moskva po nedávném rusko-gruzínském konfliktu na Kavkaze uznala nezávislost separatistických provincií Abcházie a Jižní Osetie. Poslanci přijali návrh jednomyslně, počtem 106 hlasů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský důstojník ve městě Poti, kde je  gruzínský vojenský přístav .

Ruský důstojník ve městě Poti, kde je gruzínský vojenský přístav . | Foto: AFP

Do diplomatických rozmíšek dnes také důrazně vstoupil ruský premiér Vladimir Putin. Obvinil Spojené státy, že k rozpoutání války významně přispěly. Televizi CNN řekl, že někteří američtí představitelé mohli mít důvod konflikt vyprovokovat, aby ve volbách pomohli jednomu ze dvou prezidentských kandidátů.

Jednoznačné podpory se Moskva od Šanghajské organizace pro spolupráci nedočkala

Rusko utrpělo tězkou ránu od svých spojenců v Šanghajské organizaci pro spolupráci. Namísto očekávané podpory jeho postupu vůči Gruzii totiž zúčastněné země včetně Číny odsoudily použití síly a vyzvaly k respektování územní celistvosti každé země. Rusko se tak kvůli vojenskému zásahu z počátku měsíce, který odsoudila většina západních zemí, dostalo do ještě větší mezinárodní izolace.

Ruský prezident Dmitrij Medveděv ve čtvrtek hledal podporu u členů Šanghajské organizace pro spolupráci. Medveděv si podle svých slov ze summitu v tádžickém Dušanbe odváží ujištění, že východní spojenci Moskvy mají pro její postup pochopení. Lídři Číny a čtyř středoasijských zemí - Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Tádžikistánu a Uzbekistánu se nicméně nepostavili za Moskvu tak, jak by si představovala.

Jasné ano nezávislosti Jižní Osetie a Abcházie na summitu regionálního uskupení nepadlo. Jeho členové sice podpořili aktivní roli Ruska při řešení konfliktu v Gruzii pomáháním k regionální spolupráci. V závěrečném prohlášení se ale omezili na diplomatické prohlášení, které konstatuje znepokojení současnou situací a vyzývá všechny strany konfliktu, aby problémy vyřešily mírovou cestou a dialogem.

Dmitrij Medveděv | Foto: Presidential Press and Information Office

Prezident Medveděv si je podle svých slov přesto jistý, že jednotná pozice středoasijských států a Číny najde ve světě odezvu.

EU zvažuje sankce

Evropská unie uvažuje o možném zavedení sankcí vůči Rusku kvůli pokračujícímu sporu s Gruzií. Potvrdil to francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner, který podle svých slov ale zároveň doufá, že se současnou situaci podaří vyřešit dialogem.

Jediným možným řešením situace v Gruzii je podle Francie šestibodový plán dohody o příměří, prohlásil to francouzský prezident Nicolas Sarkozy poté, co po telefonu mluvil se svým ruským protějškem Dmitrijem Medveděvem.

Projednat budoucnost vztahů Evropské unie a Ruska a také pomoc pro Gruzii má v pondělí mimořádný summit EU. Ruskou invazi do Gruzie již ostře odsoudilo NATO, načež vztahy aliančních spojenců a Moskvy ochladly. Nezávislost dvou gruzínských provincií, Jižní Osetie a Abcházie uznala Moskva v úterý.

O ruském hledání podpory se hovořilo i ve čtvrtečním Radiofóru.

Milan Kopp, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme