Guardian: Brity nechali před dvěma lety unést vysocí činitelé irácké vlády

Pětici Britů neunesli před dvěma lety v Bagdádu povstalci nebo teroristé, ale lidé napojení na nejvyšší irácká místa. K tomuto závěru došel britský deník Guardian, který se složitým případem detailně zabýval. Dramatický osud unesených v Británii zaměstnává tisk i vládu. Právě tento týden vyšlo najevo, že mrtví už jsou patrně všichni čtyři unesení bodyguardi, a že v rukou únosců už zůstává jen počítačový expert Peter Moore.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soumrak v Iráku | Foto: National Guard New York

Právě o něj mělo jít před dvěma lety především. Moore zaváděl na iráckém ministerstvu financí systém, který by zamezil rozkrádání stamiliónů dolarů z ropných výnosů a ze zahraniční pomoci.

Podle svědků, se kterými mluvili britští novináři, se proto britský expert znelíbil některým vysoký činitelům v irácké vládě a tajných službách.

Únos nebyl svým provedením v Iráku dodnes překonán - asi dvacet terénních aut se znaky ministerstva vnitra obklíčilo v květnu 2007 úřad financí. Pětici Britů pak odvezli muži v uniformách elitního iráckého komanda.

V menším používali podobné metody i některé šíitské slupiny, tak se spekulovalo, že Brity mohli unést teroristé.

Podle posledních zpráv jsou čtyři rukojmí mrtví. Tento týden sdělilo úmrtí britské ministerstvo zahraničí rodinám dvou unesených mužů. Těla dvou rukojmích byla podle agentur nalezena v červnu. Byli zastřeleni a předáni britskému velvyslanectví v Iráku. Už tehdy prý únosci mluvili o dalších dvou mrtvých. Média před rokem informovala, že jeden z pětice unesených mužů údajně spáchal sebevraždu. Zprávy se ale nepotvrdily. O osudu počítačového experta se zatím nic neví.

Katka Brezovská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme