Dva tisíce lidí proniklo z Guatemaly do Mexika, s pomocí lan se přebrodili přes řeku

Asi 2000 lidí ze středoamerických zemí proniklo v sobotu přes hranici z Guatemaly do Mexika. Na mexické straně si pak odhlasovali, že budou pokračovat ve svém pochodu na sever ke Spojeným státům. Informovala o tom v neděli agentura AP. Americký prezident Donald Trump již dříve pohrozil, že kvůli vlně středoamerických migrantů s pomocí vojska zcela uzavře hranici mezi USA a Mexikem.

Guatemala Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Asi 2000 lidí ze středoamerických zemí proniklo v sobotu přes hranici z Guatemaly do Mexika. | Foto: Edgard Garrido | Zdroj: Reuters

Situace na hranici mezi Guatemalou a Mexikem je napjatá již několik dní. Mexická armáda vyslala před víkendem k hranici posily, aby proud migrantů směřující na mexické území zastavila. V pátek mexické bezpečnostní složky zamezily lidem přejít přes hraniční přechod mezi Guatemalou a Mexikem.

‚Honduraská karavana‘ se za lepším životem ve Spojených státech nedostala, migranti se vrátili domů

Číst článek

V sobotu už ale mexická armáda nezabránila v cestě asi 2000 lidí, kteří se do Mexika přebrodili s pomocí lan přes hraniční řeku, přeplavali nebo zaplatili místním, kteří si za přepravu lidí či zboží na lodi přes řeku účtují 1,25 dolaru.

Za týden asi 5400 lidí 

Další migranti čekají v úmorném vedru na mostě přes hraniční řeku na registraci. Mexické úřady odmítly vpustit lidi do země hromadně, přijímají ale malé skupinky k azylovému procesu a některým z migrantů udělují povolení k pobytu na 45 dní.

Většina migrantů pochází z Hondurasu. Guatemalský prezident Jimmy Morales a honduraský prezident Juan Orlando Hernández se kvůli karavaně migrantů sešli k mimořádnému jednání na guatemalské letecké základně.

Vůdci obou zemí uvedli, že během uplynulého týdne vstoupilo do Guatemaly odhadem 5400 migrantů. Zhruba 2000 Hondurasanů se rozhodlo pochod do Spojených států vzdát a vrátili se dobrovolně do vlasti.

Rodrigo Abeja, který je jedním z vůdců karavany migrantů, agentuře AP řekl, že lidé, kteří v sobotu pronikli na mexické území, budou v neděli pokračovat k městu Tapachula. „Ještě nevíme, jestli se nám podaří dojít až k americké hranici, ale půjdeme, jak daleko budeme moci,“ prohlásil.

Z Hondurasu vyrazila dvoutisícová karavana migrantů. Míří za lepším životem do USA a Mexika

Číst článek

Útěk před bídou

Karavany migrantů pořádají nevládní organizace ze středoamerických zemí už řadu let. Cílem hromadné cesty lidí z chudých zemi Střední Ameriky je vyhnout se ve skupině nebezpečí, které hrozí při takové cestě jednotlivcům, a také hromadně upozornit na humanitární krizi ve Střední Americe. Nynější karavana, kterou svolali organizátoři přes sociální sítě, vyrazila před týdnem z města San Pedro Sula na severu Hondurasu.

Účastníci karavan migrantů utíkají před bídou a vysokou kriminalitou ve svých domovských státech a míří za lepším životem do USA. Dosud se obvykle obešly bez větší publicity, až do letošního dubna, kdy podobnou karavanu označil americký prezident Donald Trump za bezpečnostní hrozbu pro Spojené státy a poslal na hranici s Mexikem národní gardu.

Tentokrát Trump ještě přitvrdil, když nejprve pohrozil Hondurasu i Guatemale zastavením poskytované pomoci, pokud migranty nezastaví, a poté varoval, že uzavře hranice s Mexikem a rozmístí u nich vojáky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme