Guatemala připustila, že se na jejím území vyrábí kokain. Donedávna byla přitom pouze tranzitní zemí

Středoamerická Guatemala připustila, že je zemí produkující kokain, a ne jen tranzitním státem. Úřady tam v poslední době odhalily několik laboratoří na výrobu drogy, informovala ve čtvrtek agentura Reuters.

Guatemala Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Guatemalští policejní vyšetřovatelé. Ilustrační foto. | Foto: Luis Echeverria | Zdroj: Reuters

Už loni Guatemala odhalila plantáže na pěstování koky a laboratoř, v níž se listy tohoto keře zpracovávají na kokain. Až donedávna se tato rostlina pěstovala téměř výlučně v Kolumbii, Peru a Bolívii.

Guatemalské prezidentské volby vyhrál konzervativec Giammattei. Chce změnu migrační dohody s USA

Číst článek

Guatemalský ministr vnitra Enrique Degenhart ve středu oznámil, že dosud byly v Guatemale odhaleny tři laboratoře na výrobu kokainu. „Po odhalení těchto drogových laboratoří a různých polí s rostlinami koky se nyní Guatemala stává producentem kokainu a to staví Guatemalu do naprosto odlišné situace, pokud jde o regionální bezpečnost,“ prohlásil Degenhart.

Výjimečný stav v zemi

Guatemala je jednou z nejchudších zemí na americkém kontinentu a také jednou z nejhůře zasažených organizovaným zločinem. Dlouho byla považována za součást tranzitní trasy pro kokain. Pašeráci získali vliv na místní politické strany a v některých případech i územní kontrolu, píše Reuters. Gangy by nyní mohly mít díky místní výrobě kokainu vyšší zisky.

Navzdory podpoře ze strany USA a určitým úspěchům při blokování zásilek drog na moři má Guatemala s kontrolou pašeráků potíže. Spojené státy Guatemalu dlouho uváděly na seznamu významných zemí pro tranzit nebo výrobu zakázaných drog. Až donedávna však byla Guatemala známá jen pěstováním máku, z něhož se vyrábí heroin. Pokud jde o kokain, byla pouze tranzitní zemí.

Poté, co byli tento měsíc zabiti tři vojáci údajnými pašeráky drog, vyhlásila Guatemala výjimečný stav, který armádě dává na východě země dodatečné pravomoci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme