Nesmí kandidovat na prezidentku Guatemaly, rozhodl soud. Bývalá prokurátorka stíhala korupci u politiků

Nejvyšší volební soud v Guatemale zrušil prezidentskou kandidaturu Thelmě Aldanaové, která se v předchozích letech jako generální prokurátorka podílela na trestním stíhání řady vysokých politiků, včetně dvou exprezidentů, a stíhat chtěla i současnou hlavu státu Jimmyho Moralese. Informoval o tom v úterý deník El País.

Guatemala Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší volební soud v Guatemale zrušil prezidentskou kandidaturu Thelmě Aldanaové | Foto: Jose Cabezas | Zdroj: Reuters

Aldanaová čelí od minulého měsíce obvinění z daňových podvodů a od března je na ni také vydán zatykač. Bývalá prokurátorka obvinění odmítá.

Aldanaová považuje obvinění i zrušení své kandidatury za politicky motivovaná. V předchozích letech totiž jako prokurátorka spolupracovala s protikorupční komisí OSN, která v roce 2017 žádala i zbavení imunity prezidenta Moralese kvůli podezření z ilegálního financování volební kampaně.

Po úmrtí dvou dětí prověří USA zdraví zadržovaných migrantů z Guatemaly

Číst článek

Moralesova vláda loni rozhodla neprodloužit mandát této komise, který vyprší letos v září. Aldanaová ho naopak slíbila v případě vítězství v prezidentských volbách prodloužit.

Exil v Salvadoru

„Připravujeme stížnost proti rozhodnutí volebního soudu, které napadneme u nejvyššího soudu, ten by měl rozhodnout brzy. Pokud neuspějeme, podáme stížnost i k ústavnímu soudu,“ uvedla Aldanaová, která je nyní v Salvadoru, protože doma jí hrozí zatčení.

Třiašedesátiletá Aldanaová byla generální prokurátorkou v letech 2014–2018 a předtím byla soudkyní nejvyššího soudu. Jako prokurátorka spolupracovala s Mezinárodní komisí proti beztrestnosti v Guatemale (Cicig), která působí v zemi od roku 2006.

Jejím úkolem je pomáhat místním orgánům při vyšetřování závažných trestných činů. Loni prezident Morales oznámil, že vláda komisi neobnoví mandát, protože podle vlády zneužívá své pravomoci. Proti vyhoštění Cicig se konaly v zemi demonstrace a postavil se proti tomu i Ústavní soud, který v lednu pozastavil platnost vládního rozhodnutí.

První kolo prezidentských voleb se v Guatemale koná 16. června, případné druhé kolo je plánováno na 11. srpna.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme