Guatemala otevřela ambasádu v Jeruzalémě, dva dny po Spojených státech

Guatemala ve středu v západním Jeruzalémě otevřela své velvyslanectví v Izraeli. Slavnostního ceremoniálu se zúčastnil prezident této středoamerické země Jimmy Morales a izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Stalo se tak dva dny poté, co bylo v Jeruzalémě slavnostně otevřeno velvyslanectví Spojených států. Informovaly o tom agentury Reuters a AFP.

Jeruzalém (Aktualizováno: 15:00 16. 5. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vítejte u guatemalské ambasády v Jeruzalémě! stojí na banneru. | Foto: Ronen Zvulun | Zdroj: Reuters

„Není náhodou, že Guatemala je mezi prvními státy, které otevírají ambasádu v Jeruzalémě. Vždy byla mezi prvními. Byli jste druhou zemí, která uznala nezávislost Izraele,“ uvedl Netanjahu v projevu ke guatemalským diplomatům.

Guatemalský prezident Morales prohlásil, že Izrael, Spojené státy a jeho země „pojí přátelství, odvaha a loajalita“. Koncem května plánuje velvyslanectví v Jeruzalémě otevřít také Paraguay.

Jeruzalém je nejožehavějším bodem izraelsko-palestinského konfliktu. Palestinci chtějí jako svou metropoli převážně arabsky mluvící východní část města, kterou Izrael obsadil v roce 1967 a později anektoval. Izraelská vláda naopak Jeruzalém považuje za nedělitelné hlavního město židovského státu.

Americký prezident Donald Trump v prosinci oznámil, že Spojené státy uznávají Jeruzalém jako hlavní město Izraele a že tam z Tel Avivu přesunou své velvyslanectví. Několik dnů poté se pro stejný krok rozhodla Guatemala.

Americký zastupitelský úřad v Jeruzalémě byl otevřen v pondělí u příležitosti 70. výročí vzniku izraelského státu. V té době se v Pásmu Gazy se konaly protesty Palestinců, při kterých izraelské bezpečnostní složky usmrtily bezmála 60 lidí.

Guatemala a několik dalších zemí mělo ambasády v Jeruzalémě v minulosti. Když ale Izrael v červnu 1980 schválil zákon, v němž Jeruzalém prohlásil za „své nedělitelné věčné hlavní město“, rezoluce Rady bezpečnosti OSN vyzvala státy, které měly svá velvyslanectví v Jeruzalémě, aby svůj zastupitelský úřad přemístily do Tel Avivu.

Poradce šéfa palestinské samosprávy Saíb Irikát v reakci na středeční přesun uvedl, že „Guatemala se rozhodla stát na špatné straně historie, stát na straně porušování mezinárodního práva a lidských práv a učinit agresivní krok proti pro palestinskému lidu a arabskému světu“.

Většina světových mocností neuznává izraelskou anexi východního Jeruzaléma a konečný status města by podle nich měl být vyřešen při mírových rozhovorech.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme