Guatemalské prezidentské volby vyhrál konzervativec Giammattei. Chce změnu migrační dohody s USA

Novým prezidentem středoamerické Guatemaly se stane konzervativní kandidát Alejandro Giammattei, který v nedělním druhém kole voleb přesvědčivě porazil svou soupeřkou, bývalou první dámu Sandru Torresovou. Oznámila to v pondělí ústřední volební komise. Podle téměř úplných výsledků získal Giammattei 59 procent hlasů. Pro Torresovou, která už svou porážku uznala, hlasovalo 41 procent voličů.

Guatemala Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novým prezidentem středoamerické Guatemaly se stane konzervativní kandidát Alejandro Giammattei | Foto: Jose Cabezas | Zdroj: Reuters

Giammattei, který se o prezidentskou funkci ucházel již počtvrté, byl považován za favorita druhého kola, ačkoli v tom prvním v červnu vyhrála Torresová.

USA podepsaly s Guatemalou migrační dohodu, dává jí status bezpečné země

Číst článek

Už krátce po uzavření volebních místností v noci na pondělí pak Giammattei oznámil své vítězství a řekl, že zvolení hlavou státu považuje za velkou čest. „Přestavíme Guatemalu. Slovy nedokážu vyjádřit, jak jsem vděčný,“ řekl budoucí prezident svým příznivcům.

Volební účast byla podle předběžných údajů nízká: k urnám přišlo jen kolem 42 procent z osmi milionů oprávněných voličů, uvedla agentura AP.

Trest smrti

Třiašedesátiletý šéf strany pravého středu Vamos (Pojďme) má pověst tvrdého odpůrce zločinu, chce opět zavést trest smrti a ostře se staví proti potratům i sňatkům homosexuálů.

S Torresovou, jejíž bývalý manžel Álvaro Colom byl prezidentem v letech 2008 až 2012, ho nicméně pojí odpor ke kontroverzní dohodě o migraci s USA. Tu země uzavřela v červenci ještě za vlády nynějšího prezidenta Jimmyho Moralese.

Součástí dohody je to, že Guatemala získá status takzvané bezpečné třetí země. Všichni migranti, kteří Guatemalou na cestě do USA projdou, tak budou muset požádat o azyl právě v této zemi. Obyvatelé chudého středoamerického státu se kvůli tomu obávají přílivu migrantů, o které se budou muset úřady postarat.

Giammattei krátce po oznámení svého vítězství se o dohodě vyjadřoval. Podle něj Guatemala nemá kapacitu na to, aby přijímala cizí migranty, kteří míří do USA, a pokusí se proto s Washingtonem domluvit na změnách v přijatém dokumentu.

Podle agentury Reuters ale zatím není jasné, zda bude nový prezident vůbec mít možnost dohodu jakkoli upravovat nebo Spojeným státům odepřít její plnění.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme