Opoziční ruský exgubernátor, jehož poradcem byl Navalnyj, dostal osm let za přijetí úplatku

Moskevský soud ve čtvrtek poslal na osm let za mříže bývalého gubernátora Kirovské oblasti Nikitu Belycha. Jeden z mála ruských opozičních politiků ve vysoké funkci byl obviněn z korupce a prokurátorka žádala deset let vězení a stomilionovou pokutu. Belych obvinění odmítal jako provokaci tajných služeb a trval na své nevině. Obhajoba oznámila, že se proti verdiktu odvolá, a stejný krok zvažuje i obžaloba.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý gubernátor Kirovské oblasti a opoziční politik Nikita Belych | Zdroj: Reuters

„Soud se rozhodl uznat Belycha vinným (z přijetí zvláště velkého úplatku) a vyměřit mu trest osm let odnětí svobody," prohlásila soudkyně Taťjana Vasjučenková.

Trest si má exgubernátor odpykat v nápravném zařízení s přísným režimem a kromě toho má zaplatit pokutu ve výši odpovídající přijatému úplatku: 48,2 milionu rublů (asi 17,3 milionu Kč).

Ruští policisté prohledali sídlo fondu opozičního lídra Navalného. Krátce ho zadrželi na demonstraci

Číst článek

Belych byl obžalován, že vzal úplatek od dvou podnikatelů; v jednom případě ho však soud zprostil viny. Nakonec podle agentury TASS vyměřil Belychovi nejnižší možný trest, do kterého se započítá i vazba od zatčení v červnu 2016.

Soudkyně četla rozsudek devět a půl hodiny - i se čtyřmi přestávkami, které si vynutila nevolnost obžalovaného.

Někdejší odpůrce Kremlu býval aktivistou ruské pravice a jeho poradcem kdysi byl opoziční předák Alexej Navalnyj. Když Belych přijal nabídku Kremlu na gubernátorskou funkci, řada ruských opozičních politiků ho za to kritizovala.

Belych ve funkci gubernátora zaměstnával jako svého poradce Navalného, ostrého kritika režimu prezidenta Vladimira Putina. Navalného ruské úřady vyřadily z prezidentských voleb pod záminkou pravomocného podmíněného odsouzení za údajné krádeže v Kirovu na severozápadě Ruska.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme