Gurkhové v Indii bojují za samostatnost blokádou čaje Darjeeling

Na konci února začala v Indii blokáda slavného čaje Darjeeling. Politická strana bojující za samostatný stát Gurkhů Gorkha Janmukti Morcha použila čajový průmysl v Darjeelingu jako rukojmí. Časově neomezený protest v sedě začal v New Delhi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Darjeeling | Foto: Radim Špaček

Strana Gurkhů se hlásí k odkazu nenásilného protestu a programu nespolupráce se státní správou, tedy k odkazu Gándhího. Proto se také rozhodli držet hladovku,“ vysvětluje indolog Martin Hříbek z Filosofické fakulty UK v Praze.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v indickém Bengálsku mluvil na Rádiu Česko indolog Martin Hříbek z Filosofické fakulty UK v Praze

Gurkhové jsou obyvatelé nepálské národnostní skupiny v rámci Indie. Neusilují o samostatný stát jako takový, ale chtějí se osamostatnit od Západního Bengálska a stát se nezávislým státem v rámci Indie.

„Jejich boj je poměrně dlouhý. V 80. letech minulého století byl i násilný, zemřely tehdy tisíce lidí. Nová strana se ale snaží tohoto cíle dosáhnout nenásilnou cestou. Na začátku února byla jedna jejich větší demonstrace rozehnána policejní střelbou údajně poté, co napadli policistku. Tři lidé tehdy zemřeli. Od té doby se jejich odpor zintenzivnil a pod svá křídla získali více obyvatel,“ říká Hříbek.

Začátkem ledna zároveň začaly rozhovory s centrální indickou vládou i se západobengálskou vládou o dalším uspořádání na severu Bengálska.

Zuzana Filípková, Tomáš Pavlíček, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme