Summit bez nesmyslů a opakovaných slibů. Tajemník OSN Guterres burcuje světové politiky k rychlé akci

Za poslední rok mluvil o tom, že jsme na dálnici do klimatického pekla, že začala éra globálního varu nebo o krutém létě na severní polokouli. Generální tajemník OSN Antonio Guterres se nebojí ostré rétoriky v souvislosti se změnou klimatu a v poslední době ji stupňuje. Dalším pokusem vyburcovat k rychlé akci politiky s reálnou mocí je středeční Summit klimatických ambicí v New Yorku. Guterres mění taktiku a prý na něj nepustí jen tak někoho.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antonio Guterres na klimatickém summitu COP 27

Antonio Guterres na klimatickém summitu COP 27 | Foto: Emilie Madi | Zdroj: Reuters

Bude to summit bez nesmyslů, oznamoval Antonio Guterres, když summit svolával. Žádné výmluvy a žádný prostor pro lakování na zeleno či pro ty, kteří jen opakují předešlé sliby a odsouvají plnění.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Jana Kaliby, s jakými plány připravil Antonio Guterres summit

Gutteres zdůrazňoval, že chce světu předvést pozitivní příklady těch, kdo už na řešeních klimatické krize skutečně pracují a mohou ostatním ukázat cestu – lídry z vedení měst i regionů či z byznysu.

„Budou tam ti, kteří mají skutečně výrazný posun ve svých ambicích. A nepřijdou sem jen zopakovat, co řekli na minulém setkání COP,“ připomíná šéf českého zastoupení OSN Michal Broža loňskou výroční klimatickou konferenci.

Od konference ale už uplynulo tři čtvrtě roku a časové okno, ve kterém je ještě možné stabilizovat světové klima, se rychle zavírá.

I proto se prý Guterresova rétorika stupňuje.

‚Situace je kritická.‘ V New Yorku začíná klimatický summit, Česko se zaváže k uhlíkové neutralitě

Číst článek

„Jeho rétorika vychází z: ‚Houstone, máme problém‘, je hrozně vážný, ale jedním slovem dodává ‚pojďme hledat řešení‘,“ přibližuje Broža.

„To, co od Guterrese zaznívá, je možná velmi varující. Ale na druhou stranu, všimněte si, že vždy dodá, že s tím ještě lze něco udělat. Můžeme se udržet v bezpečných mezích okolo 1,5 až 2 stupňů Celsia,“ odkazuje se Broža na zvýšení globální teploty oproti předprůmyslové éře.

„A v rovině politického a byznysového rozhodování si pojďme říct, že máme problém, a pojďme hledat způsob, jak ho urychleně řešit. Protože zaostáváme,“ doplňuje Broža svoje vysvětlení, jak se dnes snaží Guterres komunikovat.

Pokus vyburcovat

Středeční mimořádný summit tak lze chápat jako další pokus OSN vyburcovat země a korporace k silnějším klimatickým závazkům, tentokrát před listopadovou výroční konferencí COP 28 v Dubaji.

Udržitelný rozvoj je ohrožen i kvůli ruské agresi, řekl Pavel. Slíbil 92 milionů do klimatického fondu OSN

Číst článek

Na pozvánku reagovalo přes sto zemí, vystoupí třeba šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Ovšem chybět budou třeba prezidenti Číny a Spojených států, dvou zemí, které produkují skoro polovinu světových emisí skleníkových plynů. Joe Biden za sebe vyšle svého pověřence pro klima Johna Kerryho.

Za Česko přednesl v New Yorku národní závazky bez větších novinek prezident Petr Pavel v pondělí.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme