Stát New York má první guvernérku. Hochuová nahradila Cuoma obviněného z obtěžování

Kathy Hochulová se v noci na úterý stala první ženou v úřadu guvernéra státu New York. Na pozici nahradila Andrewa Cuoma, který před dvěma týdny rezignoval kvůli obviněním ze sexuálního obtěžování. Cuomo odmítá, že by se kdy k ženám choval neuctivě.

Albany Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Guvernérkou státu New York se stala Kathy Hochulová | Foto: Eduardo Munoz | Zdroj: Reuters

Dvaašedesátiletá Hochulová byla uvedena do úřadu krátce po půlnoci místního času (6.00 SELČ) při krátké a soukromé ceremonii v newyorském Kapitolu. Při další, tentokrát veřejné ceremonii v úterý ráno Hochulová slíbila svěží přístup ke státní správě založený na spolupráci.

‚Cítím se hrozně.‘ Guvernér New Yorku čelí obviněním ze sexuálního obtěžování a utajování počtu zemřelých

Číst článek

„Chci, aby lidé znovu věřili vládě. Je pro mě důležité, aby lidé měli důvěru,“ uvedla guvernérka s tím, že zahájila i jednání s dalšími demokratickými lídry, kteří si za Cuomovy vlády stěžovali na nedostatečné zapojení do záležitostí státu. Zmínila mimo jiné starostu New Yorku Billa de Blasia.

Cuomo úřad opustil s úderem půlnoci. Odchod oznámil 10. srpna, rezignační dopis v pondělí odevzdal do rukou předsedů dvou komor zákonodárného sboru státu New York.

‚Jsem oběť mediální štvanice‘

Poslední den v úřadu 63letý demokrat zveřejnil přednahraný projev, ve kterém podle agentury AP obhajoval svou desetiletou práci na pozici newyorského guvernéra a označil se za oběť mediální štvanice.

Cuomově rezignaci předcházelo zveřejnění zprávy newyorské prokuratury, v níž vyšetřovatelé dospěli k závěru, že Cuomo sexuálně obtěžoval 11 různých žen.

Newyorský guvernér Cuomo po tlaku rezignoval. Obvinění, že by sexuálně obtěžoval ženy, odmítl

Číst článek

Ve zprávě se tvrdí, že Cuomo vystavil ženy nechtěným polibkům, sahal jim na prsa nebo hýždě či se jich jinak nevhodně dotýkal, měl nevhodné poznámky ohledně jejich vzhledu případně sexuálního života a vytvořil pracovní prostředí „plné strachu a zastrašování“.

Cuoma následně k odchodu vyzvaly desítky kolegů z Demokratické strany včetně amerického prezidenta Joea Bidena.

Mezinárodní televizní akademie IATAS v úterý zároveň oznámila, že bývalému guvernérovi odebírá ocenění Emmy. Speciální Cenu zakladatelů dostal Cuomo za vystupování na tiskových konferencích, na nichž informoval o vývoji boje proti pandemii covidu-19.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme