Guvernér Texasu Rick Perry ukončil prezidentskou kampaň

Americké republikánské primárky prožívají hektický den. Upřesněné výsledky z Iowy ukázaly, že v tomto státě zvítězil konzervativec Rick Santorum, ne umírněný kandidát Mitt Romney, jak se původně uvádělo. O další překvapení se postaral guvernér Texasu Rick Perry, který odstoupil z kampaně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Guvernér Texasu Rick Perry odstoupil z prezidentské kampaně. | Foto: Reuters

„Končím kampaň a podporuji Newta Gingriche jako kandidáta na prezidenta Spojených států,“ oznámil guvernér Perry.

Jeho rozhodnutí není až tak velkým překvapením. V Iowě i v New Hampshire měl minimální podporu. Překvapivé je spíš načasování jeho kroku. Oznámil ho pouhé dva dny před důležitými primárkami v Jižní Karolíně.

Perryho podpora bývalého předsedy Sněmovny reprezentantů Newta Gingriche není příjemná pro dosavadního favorita republikánského klání Mitta Romneyho. Jeho preference u republikánských voličů v posledních dnech klesaly a začal ho dohánět právě Newt Gingrich.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Českého rozhlasu ve Spojených státech Vít Pohanka mluví o prezidentské kampani v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3

Newt Gingrich, bývalý předseda Sněmovny reprezentantů, byl nejdřív odepisovaný, dokonce už loni v létě. Potom zazářil na podzim, kdy mu vzrostly preference, aby zase prudce klesly. Teď je bez nadsázky tak trochu zase „na koni“. Mitt Romney už zdaleka není tak jasným favoritem, jakým byl ještě před několika dny.

Podle dnešního průzkumu má Newt Gingrich reálnou šanci v sobotu v Jižní Karolíně Mitta Romneyho porazit. Má před ním dokonce velmi mírný, ale přece jenom náskok asi dvou procent.

Dnes se setkají už tedy jen čtyři republikánští kandidáti v další televizní debatě. Bude určitě záležet na tom, jak v této debatě na poslední chvíli před sobotními primárkami dokáží Romney a Gingrich bodovat a působit věrohodně.

V tuhle chvíli to ale působí tak, že v Jižní Karolíně půjde v každém případě o to, kdo z těchto dvou kandidátů vyhraje a ne už tak o to, jestli to bude třeba některý z těch dalších – Ron Paul z Texasu nebo Rick Santorum.

Bez ohledu na výsledek v Jižní Karolíně je velmi pravděpodobné, že se republikáni budou o nominaci přít dál. Velmi důležitá bude nepochybně také Florida, odkud si vítěz odnese za necelé dva týdny hlasy víc republikánských delegátů než dohromady z Iowy, New Hampshire a z Jižní Karolíny, tedy ze tří států, kde se budou primárky v té době, kdy už budou hotové, a kde se konají před Floridou.

Republikánští kandidáti na prezidenta

Vít Pohanka, Veronika Sedláčková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme