Ha'arec: EU nabídla Íránu, že může dál obohacovat uran

Írán může pokračovat s obohacováním uranu, pokud povolí přísnější mezinárodní inspekce svého jaderného programu. Taková je podstata návrhu, který prý Íráncům nabídla šéfka evropské diplomacie Catherine Ashtonová. S odvoláním na své zdroje to tvrdí izraelský deník Ha'arec.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Catherine Ashtonová. | Foto: Tiskový servis Evropské komise

Ashtonová vedla s Íránci počátkem týdne v Ženevě jednání jménem pěti stálých členů Rady bezpečnosti a Německa. V lednu mají rozhovory pokračovat v Istanbulu a tam by se měly dolaďovat detaily.

Už několik rezolucí Rady bezpečnosti OSN Íránce vyzývá, aby obohacování uranu úplně zastavili. Pokud baronka Ashtonová opravdu nabízela, že v tom Teherán může naopak pokračovat, je to za poslední rok už druhý odklon Západu od jeho vlastní politiky.

Loni mocnosti připustily, že Írán může uran obohacovat na nízkou úroveň, ale pak ho musí vyvézt k dalšímu zpracování do ciziny. Tento návrh ale nakonec zapadl.

O nejnovějším plánu se podle Haarecu mluvilo v pondělí a v úterý v Ženevě. Předpokládá prý, že by se Írán po několikaleté pauze opět podvolil i přepadovým inspekcím Mezinárodní agentury pro atomovou energii.

Igor Maňour, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme