Haag chtěl Miloševičovi předat obvinění

Bývalý jugoslávský prezident Slobodan Miloševič obdržel obžalovací spis od Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii. Úřad Miloševičova právního zástupce ale informoval, že Miloševič odmítl obžalovací dokumenty přijmout.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Haagský tribunál Miloševiče viní z odpovědnosti za zločiny spáchané během kosovského konfliktu na albánském obyvatelstvu jihosrbské provincie. Jugoslávské úřady odmítají vydat bývalého prezidenta do Haagu a hájí se tím, že musí být přednostně souzen ve své vlasti. Srbská justice ho obvinila z korupce, zneužití pravomoci veřejného činitele a finanční zpronevěry.

Haagským soudem je Miloševič obžalován z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti za podíl na konfliktech v Bosně a v Kosovu. Slobodan Miloševič obdržel spis obžaloby měsíc poté, co ho do Bělehradu přivezli zástupci mezinárodního tribunálu. Pozorovatelé upozorňují, že jugoslávské úřady vyčkávali s předáním obžaloby a věci se daly do pohybu až poté, co minulý týden o celou věc projevila zájem hlavní žalobkyně trinulá Carla Del Ponteová. Spis obžaloby proti Miloševičovi čítá několik set stran a bývalý jugoslávský prezident ho dostal ve dvou jazycích: v angličtině a srbštině.

Západ teď očekává, že Bělehrad splní své mezinárodní závazky a vydá Miloševiče tribunálu v Haagu v nejbližším nožném termínu. Jugoslávský prezident Koštunica však trvá na tom, že Miloševič musí být nejprve souzen v Srbsku.

Markéta Kaclová, Petr Pospíšil Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme