Haag chystá novou zkoušku pro ty, kdo chtějí žít v Nizozemsku

Nizozemská vláda chce zavést speciální zkoušky pro imigranty. Lidé, kteří se hodlají do Holandska přesunout, by je měli absolvovat ještě ve své rodné zemi. Plán kabinetu Jana Petera Balkenendeho by měl brzy projednávat parlament.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Královský palác v Amsterdamu

Královský palác v Amsterdamu | Foto: europa.eu.int

Je v pořádku slunit se bez horního dílu plavek na plážích u Severního moře? Má auto dvě nebo čtyři kola? I takové otázky by se mohly objevit v nové integrační zkoušce. Její smysl je jasný: měla by prokázat, jestli má zájemce už před příjezdem do země tulipánů potřebné vědomosti o životě v Nizozemsku a umí holandsky. Ministryně pro imigraci a integraci Rita Verdonková (liberální VVD) to vysvětluje takto: "Integrace do nizozemské společnosti je dlouhodobý proces. Je proto důležité, aby nově příchozí měli už dopředu základní znalost holandštiny a vhled do pravidel, podle kterých tady žijeme."

Řádná příprava

Balíček, ve kterém budou materiály ke zkoušce a speciální vysvětlující video, bude stát 45 eur. Na tomto videozáznamu jsou záběry, které přibližují nizozemské reálie. Ukazuje například svatbu homosexuálů či jiné v Nizozemsku běžně akceptované formy chování. Každý potenciální imigrant bude muset předem hodně studovat. Příprava by měla trvat 250-350 hodin.

Zkouška po telefonu

Samotný test ("inburgeringsexamen") má pak podle návrhu probíhat následujícím způsobem: Adept přijde na zkoušku ve své rodné zemi. Zkoušející je v Nizozemsku a ptá se přes telefon. Poplatek za tento telefonát má přitom platit zájemce o přesun do Holandska.

Výjimky

Pokud vládní plán projde parlamentem, test nebudou muset dělat před příjezdem do Nizozemska obyvatelé určitých zemí - například lidé, kteří přicházejí z jiných unijních států, USA, Austrálie či Japonska. Je ale možné, že někteří z nich pak budou muset absolvovat integrační kurs přímo v Holandsku. Největší část adeptů, kteří se zkoušce naopak nevyhnou, bude zřejmě pocházet z Turecka, Maroka či Surinamu. Ministerstvo čeká, že ročně na test přijde zhruba 14 tisíc lidí.

Pavla Kvapilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme