Mladić chce bojovat za 'zrušení vnucených lží'. Proti rozsudku v Haagu se odvolá

Ratko Mladić, kterého Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii ve středu v Haagu odsoudil k doživotnímu vězení za zločiny spáchané během války v Bosně, prohlásil, že má za sebou teprve poločas a že bude bojovat za „zrušení vnucených lží“. Bělehradskému deníku Večernje novosti to řekl Mladičův syn Darko, který s otcem krátce mluvil po vynesení rozsudku. Jeden z obhájců Mladiče již sdělil, že proti verdiktu podají odvolání.

Haag Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ratko Mladić v Haagu 22. listopadu | Foto: Nihad Ibrahimkadic / Anadolu Agency | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Toto byl teprve první poločas. Budu bojovat za to, aby ty vnucené lži byly zrušeny a byla ukázána skutečná pravda o boji Srbů,“ citoval list vzkaz bývalého vrchního velitele bosenskosrbské armády. Darko Mladić také řekl, že jeho otec, s nímž měl možnost hovořit asi deset minut, byl rozzlobený, i když takové rozhodnutí očekával.

„Otec vzkázal, že všechno je lež, že Haag (ICTY) není soud, nýbrž komise NATO a že toto není spravedlnost. Všechno je to pokus kriminalizovat srbský národ, který se bránil proti agresi,“ uvedl rovněž Darko Mladić.

Ztělesnění zla.' Generál Ratko Mladić dostal za genocidu ve Srebrenici doživotí

Číst článek

„Tento orgán, který se nazývá tribunálem pro zločiny v bývalé Jugoslávii, ve své misi neuspěl, protože ignoroval četné srbské oběti. Dnes (ve středu) jsme byli svědky toho, jak spravedlnost nahradila válečná propaganda. Byla ignorována fakta. Rozsudek je v rozporu s nimi,“ prohlásil Mladičův syn.

Haagský tribunál uznal Ratka Mladiče vinným v deseti z jedenácti bodů obžaloby, včetně genocidy v souvislosti se srebrenickým masakrem z července 1995.

Vinen je rovněž ze zločinů proti lidskosti a z porušení zákonů nebo zvyklostí válečného práva. Za to mu byl uložen trest doživotního odnětí svobody. Jde ale o prvoinstanční rozsudek, který je nepravomocný a proti němuž se obhajoba hodlá odvolat.

Rozhodnutí ICTY přivítaly především rodiny bosňáckých (muslimských) obětí války v Bosně, ale rovněž i četní mezinárodní činitelé včetně Severoatlantické aliance, Evropské unie a Vysokého komisaře OSN pro lidská práva.

Nesouhlasné názory se ozvaly z řad bosenskosrbských představitelů, zatímco reakce srbského prezidenta a premiérky byly zdrženlivé a poukazovaly na nutnost hledět do budoucna.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme