Haag žádá vydání dalších válečných zločinců

Hlavní žalobkyně Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii Carla del Ponteová požaduje, aby Bělehrad vydával do Haagu Srby podezřelé z válečných zločinů. Při jednáních se srbskými činiteli žalobkyně současně připustila, že by mohly být vzneseny obžaloby také proti Albáncům za útoky proti Srbům v Kosovu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Del Ponteová se dnes setkala se srbským premiérem Zoranem Djindjičem a s dalšími představiteli z demokratické garnitury, která po volbách svrhla vládu Slobodana Miloševiče a koncem letošního června ho vydala do Haagu. Del Ponteová bude trvat zejména na vydání srbského prezidenta Milana Milutinoviče, kterého tribunál obvinil z válečných zločinů spáchaných za konfliktu v Kosovu v roce 1999.

Mezinárodní mírové síly v Bosně vědí, kde se zdržuje někdejší bosenskosrbský vůdce Radovan Karadžič a bývalý vrchní velitel ozbrojených sil bosenských Srbů Ratko Mladič. V Sarajevu to oznámil velitel SFOR, americký generál Michael Dodson, který však prozradil jen to, že hledaní muži nepobývají v Bosně.

Velení SFOR tak poprvé přiznává, že ví, kde se nacházejí bývalí bosenskosrbští vůdci, mimo jiné nejhledanější osoby, které Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii obvinil z válečných zločinů.

Milan Kopp, Zdenka Turková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme