Haagský soud s Miloševičem dominuje zahraničním komentářům

Vedle včera zahájeného slyšení s jugoslávským exprezidentem před mezinárodním tribunálem si zahraniční listy také všímají návštěvy francouzského prezidenta Chiraka v Petrohradě. Maďarský list Népszava se podrobně zabývá vnitropolitickou situací v Česku rok před volbami.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Norimberský proces Balkánu", tak označila chystaný haagský soud s jugoslávským exprezidentem Slobodanem Miloševičem italská La Repubblica. Ovšem s jediným rozdílem, pokračuje list: Jestliže v Norimberku šlo po druhé světové válce o přelíčení jednoznačně politického charakteru, tentokrát to bude skutečný a spravedlivý proces, založený na obrovském množství šetření, zkoumání a výpovědích svědků z poloviny světa. Ti mají prokázat, že bývalý jugoslávský prezident byl autorem a protagonistou etnických čistek, hlavou velitelského řetězce od Chorvatska přes Bosnu až do Kosova, uvádí La Repubblica.

Lze diskutovat o tom, navazuje tematicky nizozemský De Volkskrant, zda bylo vydání Miloševiče do Haagu přímým důsledkem nátlaku ze zahraničí. Nová fakta o Kosovu, která v poslední době kolovala v Jugoslávii, změnila postoj veřejného mínění: v jedné z posledních anket se nakonec většina Srbů vyslovila pro Miloševičovo vydání mezinárodnímu tribunálu...Prosazuje se názor, že dědictví uplynulých deseti let plných etnické nenávisti může opadnout, budou-li se její významní podněcovatelé muset zodpovídat před tribunálem OSN, uvádí De Volkskrant.

Bělehradský list Danas k případu napsal, že "expresní" vydání Miloševiče do Haagu připomíná známé mytí rukou římského Piláta před odpovědností za ty, kdo s ním po léta sdíleli moc anebo se s ním o ni handrkovali...Bývalí váleční vlci, jestřábi a psi se teď změnili v nevinné beránky a mírové holubice, a jsou si jisti, že se vydáním Miloševiče do Haagu zachrání před honičkou haagských vyšetřovatelů, píše bělehradský Danas.

Moskevský Kommersant při hodnocení návštěvy francouzského prezidenta označil Jacquese Chiraka za významného evropského spojence Ruska. Ne náhodou zahájil francouzský státník svou návštěvu v Petrohradě: rusko-francouzské dějiny jsou s tímto městem pevně spojeny. Zkušenost posledních měsíců ukazuje, že pro prezidenta Putina je snazší navazovat volnější kontakty se světovými politiky právě v Petrohradě, odkud sám vyšel. Putinovi imponuje Chirakova věrnost zásadě generála de Gaulla - přání jednotné Evropy od Atlantiku až po Ural...Jako stálí členové Rady bezpečnosti OSN chtějí Francie a Rusko udržet stabilní rovnováhu, dosaženou po skončení studené války, uvádí moskevský deník Kommersant.

Maďarský list Népszava se podrobně zabývá vnitropolitickou situací v Česku a připomíná, že zbývá rok do voleb, v nichž se podle průzkumů sociálně-demokratický Zemanův kabinet zřejmě propadne a do čela vlády se může vrátit předseda ODS Václav Klaus, označovaný za euroskeptika. Pro českou vnitřní politiku je charakteristické, že v ní nic není nemožné. Klausova ODS o sobě tvrdí, že je opoziční, protože ani jeden její člen není ve vládě. Ve skutečnosti se však Zemanův kabinet drží nad vodou jen s podporou poslanců ODS. Nelze tedy vyloučit - pokračuje maďarský deník - že příští volby vyhraje ODS a její menšinová vláda bude vládnout s pomocí sociálně-demokratických poslanců. Tím by se těmto dvěma stranám podařilo vyřadit ze hry stále ještě populární Čtyřkoalici.

Jednou z hlavních příčin rozporů mezi Zemanem a Klausem je jejich vztah k Evropské unii, pokračuje list. Česko sice patří mezi nejlépe připravené kandidáty členství, ale...Češi se např. vůbec nestarají o datum připojení k Unii. Před rokem podporovalo vstup 46 procent, dnes je to jen 38 procent. Václav Klaus vychází z tohoto euroskepticismu a podle některých náznaků nikoli neúspěšně. ODS např. vytýká EU její stále napjatější vztahy s USA. Zeman za to Klause ostře kritizuje - vyrukoval např. i s údajným upozorněním komisaře pro rozšíření Verheugena , že bude-li po příštích volbách premiérem Klaus, brány EU se před Českem uzavřou. Zatím to však vypadá na Klausovo vítězství - rok je ovšem dlouhá doba, uzavírá svůj komentář maďarský list Népszava.

Robert Mikoláš, Marika Táborská, Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme