Haagský soud zbavil obvinění chorvatského generála Gotovinu. Je volný

Chorvatský generál Ante Gotovina je osvobozen. Mezinárodní trestní soud v Haagu ho zbavil obvinění ze zločinů proti lidskosti. Těch se měl Gotovina podle obžaloby dopustit během války v bývalé Jugoslávii v polovině devadesátých let. Odvolací soud dnes všechna obvinění zamítl a osvobodil také dalšího chorvatského generála Mladena Markače. Jejich příznivci vítali nejnovější verdikt s nadšením. Gotovina by měl podle informací Českého rozhlasu ještě dnes v noci přistát v Chorvatsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mladen Markač a Ante Gotovina při příchodu do soudní síně | Zdroj: Reuters

Mezinárodní trestní soud celkem překvapivě prohlásil, že oba chorvatští generálové jsou volní. Nemusí už ve vězení strávit ani den. Podle soudu se neprokázalo, že by se například snažili násilím vyhnat srbskou populaci z chorvatské Krajiny.

Před rokem Gotovinu a Markače prvoinstanční soud poslal za válečné zločiny na 24 a 18 let do vězení. Podle tehdejšího mínění soudu se generálové měli dopustit válečných zločinů v 90. letech během operace Bouře. Při ní Chorvatsko dobylo zpět území neuznané republiky Srbská Krajina, kterou vyhlásili chorvatští Srbové.

Přehrát

00:00 / 00:00

O osvobozujícím verdiktu informoval zpravodaj Ondřej Houska. Reakce v Chorvatsku pak přiblížil reportér Martin Dorazín

Většina Chorvatů považovala oba muže vždy za nevinné a vnímala je jako hrdiny. Chorvatská média uvažovala o zrušení obvinění ze zločinného spiknutí na prvním místě. A za velmi málo pravděpodobné považovala možnost, že by soud vrátil proces na začátek, nebo uznal jen část viny. Verdikt soudu tak odpovídá očekávání lidí v Chorvatsku.

Původní verdikt 24 let vězení pro Gotovinu vyvolal loni v dubnu v Chorvatsku u části veřejnosti zděšení. Ante Gotovina je v zemi dodnes velmi populární. Mnozí Chorvaté ho považují za člověka, který přispěl k osvobození Chorvatska.

Chorvaté slaví osvobození generálů Gotoviny a Markače

Číst článek

Chorvaté slaví propuštění svých generálů od Vukovaru až po Dubrovník. Nechybějí silné emoce ani slzy. Osvobození nadšeně přivítali chorvatští vojáci, kteří pod Gotovnovým velením bojovali v ofenzivě proti Srbům v polovině devadesátých let.

V Srbsku a srbské části Bosny naopak zavládlo velké zklamání. Srbský žalobce mezinárodního soudu Vukčevič označil rozsudek za naprosto skandální. „Soud OSN ztratil jakoukoli důvěryhodnost, protože v tomto případě jde o vraždy, vyhánění a ohrožování životů stovek tisíc lidí. A nikdo za to nemá být odpovědný?“

Milan Kopp, Martin Dorazín, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme