Haagský trestní tribunál vynese rozsudek nad Antem Gotovinou

Bývalý chorvatský generál Ante Gotovina si dnes od Trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii v Haagu vyslechne rozsudek. Obžaloba ho vinila z několika zločinů proti lidskosti a porušování válečných pravidel. Měl se jich dopustit jako velitel chorvatských jednotek při operaci Bouře proti samozvané Republice srbská Krajina, která v první polovině 90. let existovala na území Chorvatska.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ante Gotovina na snímcích s papežem Janem Pavlem II.

Ante Gotovina na snímcích s papežem Janem Pavlem II. | Foto: Gregor Martin Papucsek

Jak v Ranním Radiožurnálu připomněl bruselský zpravodaj ČRo Pavel Novák, Ante Gotovina je obžalovaný z několika zločinů proti lidskosti a také ze zločinů proti válečným zvyklostem. Měl se jich dopustit při operaci Bouře v létě 1995. Chorvatská armáda tehdy obsadila a získala zpět oblast Krajiny u východních hranic Chorvatska s Bosnou a Hercegovinou.

„Vedla tudy i jedna z cest z Česka k Jadranu. Tam na začátku 90.let vyhlásili Srbové republiku srbská Krajina, Chorvaté si vlastně vzali část své země zpět, ale počínali si velmi hrubě a dopouštěli se zločinů,“ přiblížil zpravodaj.

Přehrát

00:00 / 00:00

Haagský trestní tribunál vynese rozsudek nad chorvatským generálem Antem Gotovinou. Podrobnosti od bruselského zpravodaje ČRo Pavla Nováka v Dopoledním Radiožurnálu.

Ante Gotovina jako velitel operace má odpovídat za činy vojáků, za nelidské zacházení s civilisty, vyhánění z domovů, vypalování a plenění vesnic, za vraždy civilistů a srbských zajatců. Jak zpravodaj připomněl, podle prokuratury nebylo tak brutální jednání odůvodněné vojenskými akcemi, ale naopak byly to činy etnické nenávisti.

Zadržen na Kanárských ostrovech

Obviněný generál se čtyři roky skrýval a Záhřebu hodně komplikoval jeho směřování do Evropské unie. „Do roku 2001 byl Gotovina v klidu, protože žádné obvinění neexistovalo. Ovšem potom je Haagský soud vydal a Gotovina se začal skrývat. A podle razítek, které měl v pase, se pod falešným jménem skrýval i v Česku,“ přiblížil Novák.

Dodal, že nakonec ho zadržela španělská policie 7. prosince 2005 na Kanárských ostrovech. Za několik dní se pak ocitl v Haagu ve vazební věznici Scheweningen a po přípravném řízení v březnu 2008 začal proces.

Žalobce Mezinárodního trestního tribunálu může navrhnout Gotovinovi až doživotí, ale jak zpravodaj připomněl, navrhuje mu trest ve výši 27 let vězení. Obhajoba žádá zproštění viny.

Nervózní čekání na rozsudek

Čekání na rozsudek haagského soudu v případě Anténo Gotoviny a také dvou dalších generálů – Ivana Čermaka a Mladena Markače – obviněných z válečných zločinů, provází velká nervozita. "V Chorvatsku a zvláště v rodném Zadaru považuje část veřejnosti Gotovinu za národního hrdinu, který osvobodil oblast Krajiny, kde si Srbové v první polovině 90. let vyhlásili odštěpeneckou republiku, a který nemá skončit za mřížemi," připomněl zpravodaj.

Mnohá sdružení veteránů jsou pesimistická a chystají protestní shromáždění. Další zase vyzývají k pokoji a důstojnému přijetí soudního rozhodnutí. Politické špičky vyzývají ke střízlivosti, neboť se obávají, že mítinky a demonstrace by mohly přerůst v nepokoje. Policie však nebude v mimořádné pohotovosti.

Premiérka Jadranka Kosorová věří, že padne spravedlivý rozsudek, tedy osvobozující. Z televizní ankety vyplynulo, že 37 procent dotázaných očekává mírné tresty a jen 30 procent se domnívá, že generálové v čele s Antem Gotovinou odejdou domů svobodní.

Večerní pochody Záhřebem za účasti asi tisíce bývalých vojáků byly klidné.

Pavel Novák, Gregor Martin Papucsek, Katarína Brezovská, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme