Haagský tribunál osvobodil Milutinoviče, další obžalované poslal do vězení

Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii v Haagu osvobodil bývalého srbského prezidenta Milana Milutinoviče. Nařídil jeho propuštění na svobodu. Dalších pět vysoce postavených bývalých srbských politiků a vojáků naopak poslal do vězení. Všichni čelili obvinění ze zločinů spáchaných při vojenských akcích v provincii Kosovo a Metohije na jihu Srbska na konci 90. let. Rozsudek zatím není pravomocný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudní tribunál v Haagu | Foto: Česká televize

Soudní dvůr nebyl na základě předložených důkazů přesvědčený, že by se Milan Milutinovič stal součástí zločinného spolčení. Podle rozsudku neměl významný podíl na organizování a tolerování zločinů páchaných jugoslávskou armádou a srbskou policií na albánském obyvatelstvu nejmladší evropské republiky Kosova.

Neprokázal se jeho úmysl pomocí deportací a teroru zajistit nadvládu Bělehradu nad vzbouřeneckou provincií. "Soud vás, Milane Milutinoviči, shledává nevinným ve všech bodech obžaloby a nařizuje vaše propuštění z vazebního zařízení OSN," prohlásil soudce Iain Bonomy.

Zbylých pět spoluobžalovaných poslal ale soud do vězení. Bývalého místopředsedu jugoslávské vlády Nikolu Šajnoviče a generály jugoslávské armády a srbské policie Pavkoviče a Lukiče odsoudil za zločiny proti lidskosti a porušení válečných zvyklostí na 22 let do vězení. Armádního generála Lazareviče a náčelníka generálního štábu Ojdaniče poslal za vysídlování albánského obyvatelstva v Kosovu do vězení na 15 let.

Řada Srbů považuje tresty za příliš tvrdé

Jde o příliš tvrdé tresty. Takový je převládající názor v Srbsku, protože kvůli věku odsouzených prý jde vlastně o doživotní tresty. Přestože zastávali vysoké funkce, nemohli podle názoru mnoha Srbů zabránit přesídlování a vyhánění Albánců nebo dokonce jejich zabíjení.

Většina Srbů ale zároveň zaujímá postoj, že je v pořádku, pokud se někdo provinil a spáchal válečné zločiny, aby dostal trest - ať se to týká Srbů, Albánců či Chorvatů.

"Postjugoslávským" traumatům jsme se věnovali v podvečerním Radiofóru. Záznam pořadu najdete v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

Přečtěte si také:
Srbsko má údajně nové důkazy o obchodu s orgány Srbů během války v Kosovu
Srbská prokuratura potvrdila obchod s orgány Srbů v době konfliktu v Kosovu
Srbský exprezident Milutinovič se vrátil z Haagu na léčení domů
Veteráni z Kosova přijeli demonstrovat do Bělehradu

Pavel Novák, Jaromír Janev, Katarína Brezovská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme