Haagský tribunál posuzuje odvolání chorvatského generála Anteho Gotoviny

Trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii v Haagu posuzuje odvolání chorvatských generálů Anteho Gotoviny a Mladena Markače. Před rokem je prvoinstanční soud poslal za válečné zločiny na 24 a 18 let do vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeden z mnoha plakátů, na němž je vyobrazen generál Ante Gotovina | Foto: Gregor Martin Papucsek

Generálové se měli se dopustit válečných zločinů v 90. letech během operace Bouře. Při ní Chorvatsko dobylo zpět území neuznané republiky Srbská Krajina, kterou vyhlásili chorvatští Srbové.

Advokáti generálů chtějí dokázat, že důvodem útěku krajinských Srbů z území u hranic s Hercegovinou nebylo ostřelování jejich vesnic chorvatskými děly. Měli se dát na pochod, protože dostali takový pokyn od vlády Srbské Krajiny.

Generálové jsou obžalováni z více válečných zločinů - palby na civilní cíle, genocidy, zločinného spiknutí a dalších. Odvolání je založeno na technických parametrech týkajících se právě smrti civilistů pod palbou z děl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zvláštní zpravodaj Martin Dorazín objasnil pozadí odvolání, které podali chorvatští generálové Gotovina a Markač

Obhajoba tvrdí, že většina granátů dopadla na vojenské cíle chorvatských Srbů a civilistů zahynulo jen minimum, navíc náhodou. O válečný zločin jde v případě, že se civilní cíle nacházejí v pásmu 200 metrů od dopadu granátu. Podle generálů však pravidla války říkají, že zóna kolem válečných cílů je 400 metrů. A právě válečné cíle prý také byly terčem jejich útoku.

Na prezentaci výtek k rozsudku mají mít podle serveru Croatiantimes Gotovinovi advokáti hodinu a půl a samotný obžalovaný pak má 10 minut pro oslovení soudu.

Verdikt 24 let vězení pro Gotovinu vyvolal loni v dubnu v Chorvatsku u části veřejnosti zděšení. Ante Gotovina je v zemi dodnes velmi populární. Mnozí Chorvaté ho považájí za člověka, který přispěl k osvobození Chorvatska. I v současnosti jsou v zemi k vidění obrovské billboardy s jeho portrétem a se slovy „Podporujeme tě, nedáme tě, jsi náš hrdina“.

Pavel Novák, Martin Dorazín, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme