Haagský tribunál vynesl první rozsudek za válečné zločiny na území Kosova

Ke třinácti letům vězení odsoudil Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii kosovského Albánce Haradima Balu. Jde o první rozsudek vynesený haagským tribunálem za válečné zločiny na území Kosova. Osmačtyřicetiletého Balu soud shledal vinným z vraždy, mučení a nelidského zacházení během konfliktu v Kosovu v letech 1998 a 1999. Dva další kosovské Albánce, Fatmira Limaje a Isaka Musliu, haagský tribunál osvobodil. Srbská média přijímají rozsudek převážně s rozhořčením.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fatmir Limaj po osvobození u soudního tribunálu v Haagu

Fatmir Limaj po osvobození u soudního tribunálu v Haagu | Zdroj: ČTK

Podle soudu se sice prokázalo mučení a vraždy v táboře Lapušnik, obžaloba ale nebyla schopna doložit, že by Limaj a Musliu se zločiny měli spojitost. Srbská média upozorňují na výpovědi svědků, které to podle nich přesvědčivě dokládaly.

Kdyby všichni tři obvinění byli odsouzeni k vysokým trestům, dala se v Kosovu předpokládat nová vlna napětí, možná i nepokojů. Většina tamních Albánců je považuje za bojovníky za samostatnost a identitu provincie.

V jižní, albánské části, rozdělené Kosovské Mitrovice místní slavili osvobozující rozsudky jásotem a střelbou. Na druhé straně řeky Ibar se sešla asi stovka Srbů. Na místo okamžitě dorazily policejní kordony. Na stejném mostě totiž začaly nepokoje v březnu loňského roku.

Zástupci kosovských Srbů si rozsudek vysvětlují jako krok mezinárodního společenství proti jejich právům a postavení v provincii.

Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme