Haagský žalobce požádal o vydání zatykače na Kaddáfího

Žalobce Mezinárodního trestního tribunálu v Haagu Luis Moreno Ocampo požádal soud o vydání zatykačů na libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, jeho syna Saifa a šéfa výzvědné služby Abdulaha Senussiho. Podezírá ze zločinů proti lidskosti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žalobce Mezinárodního trestního tribunálu v Haagu Luis Moreno-Ocampo

Žalobce Mezinárodního trestního tribunálu v Haagu Luis Moreno-Ocampo | Zdroj: ČTK

Kaddáfího ozbrojené jednotky použily podle žalobce proti demonstrantům a odpůrcům režimu střelné zbraně. Všichni tři obvinění jednali podle Ocampy v rozporu s lidskými právy. Soud musí na základě předložených důkazů rozhodnout, jestli mezinárodní zatykač vydá nebo ne.

„Máme důkazy o tom, že všichni tři se scházeli a plánovali zásahy proti odpůrcům režimu,“ řekl hlavní žalobce Mezinárodního trestního soudu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vojenský a bezpečnostní analytik Lukáš Visinger mluví o důsledcích vydání zatykače na Muammara Kaddáfího a další představitele jeho režimu ve Světě o třetí na Rádiu Česko.mp3

Důkazy dokládají, že Muammar Kaddáfí osobně nařídil ozbrojené útoky na libyjské civilní obyvatele. Jemu podřízené síly napadaly civilisty v jejich domovech a na veřejných místech. Střílely do demonstrantů ostrou municí. Používaly těžké zbraně proti účastníkům pohřebních shromáždění. Nařídil také rozmístění odstřelovačů, aby zabíjeli lidi opouštějící mešity po modtlitbách.

„Dá se předpokládat, že jsou k dispozici svědectví, například lidí, kteří z Libye uprchli. Také jsou k dispozici například různé obrazové a filmové záznamy, které tam třeba natočili zpravodajové. Je dost možné, že jsou třeba použité i nějaké materiály od zpravodajských služeb, ale to se pravděpodobně dozvíme až poté, co budou zatykače opravdu vydány,“ řekl vojenský a bezpečnostní analytik Lukáš Visinger.

Libye sice není signatářem Římské smlouvy o Mezinárodním trestním tribunálu, ten má ale moc trestné činy spáchané v Libyi soudit, protože ho o to požádala Rada bezpečnosti OSN.

Severoatlantická aliance se na základě mandátu OSN snaží zajistit v Libyi dodržování bezletové zóny, takřka na denním pořádku jsou nálety NATO na vojenské a strategické cíle v Libyi. Důvod, proč se v Libyi stále bojuje, je podle Lukáše Visingera takový, že „ze vzduchu se prostě válka vyhrát nedá“.

„Určitá podpora je důležitá, prakticky nepostradatelná, ale sama o sobě ten konflikt nemůže ukončit, jedině s tou výjimkou, že by byl zabit samotný Muammar Kaddáfí,“ vysvětlil vojenský a bezpečnostní analytik.

Dodal, že v posledních dnech se situace v Libyi začíná obracet ve prospěch povstalců.

Pavel Novák, Igor Maňour, Ondřej Černý, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme