Habsburkové mohou kandidovat na rakouského prezidenta

Rakousko po téměř sto letech zrušilo paragraf volebního zákona, který z kandidatury na hlavu státu vylučoval příslušníky dříve vládnoucího císařského rodu Habsburků. Vyhovělo tak kritice Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, která v roce 2010 označila ‘habsburský paragraf‘ za anachronismus. Protihabsburské zákony přijalo Rakousko hned po první světové válce, která vedla k pádu císařství a k vyhlášení republiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vídeňská státní opera | Foto: Petr Veber

Jak na Rádiu Česko uvedla spolupracovnice v Rakousku Alexandra Makovičková-Alvarová, v článku 6 volebního zákona, který je součástí ústavního práva, se praví, že členové bývalých panovnických rodů jsou vyloučení z kandidatury na hlavu státu.

„Dlouhá léta tento paragraf platil za takovou samozřejmost, že se jim politikové i novináři přestali zabývat. A teprve v roce 2010, kdy svoji kandidaturu na prezidenta ohlásil Ulrich Habsburg začal tento anachronický paragraf být znovu diskutován,“ uvedla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Rádia Česko byla spolupracovnice v Rakousku Alexandra Makovičková-Alvarová.

Připomněla, že Ulrich Habsburg už tehdy požádal o zrušení paragrafu stížností k ústavnímu soudu. „A tato stížnost se vlastně vinula po celou dobu až do současného zasedání parlamentu, který dvoutřetinovou většinou tento paragraf z volebního práva odstranil,“ dodala.

Makovičková-Alvarová se nedomnívá, že by tato změna nějak ovlivnila příští rakouské prezidentské volby. „Protože se domnívám, ale je to jen můj osobní názor, že současní příslušníci habsburských rodin, kteří se angažují na veřejnosti, jsou v Rakousku vnímáni už jen prizmatem toho, že jsou normální občané. Jejich tradiční image, od které by si mohli ve volbách něco slibovat, už nehraje takovou roli,“ přiblížila.

Martina Mašková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme