Rumunsko může vydat známého hackera Guccifera do USA, rozhodl tamní soud

Rumunský soud rozhodl, že hacker Marcel Lazar Lehel, známý jako Guccifer, může být vydán do Spojených států k výkonu trestu, který mu již dříve uložil americký soud. Tento počítačový pirát proslul pronikáním do e-mailových účtů vysokých amerických politiků, včetně bývalého ministra zahraničí Colina Powella.

Bukurešť Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proti rozhodnutí o extradici, který vynesl v pondělí soud ve městě Alba Iulia, se Lehel může odvolat. Již dříve sdělil, že trest 52 let vězení, který mu americká justice uložila v září před dvěma lety, si chce odpykat v Rumunsku.

Ruští hackeři se před volbami v USA zaměřují na více cílů, tvrdí Microsoft. Moskva obvinění odmítla

Číst článek

Soud v Alba Iulia v pondělním verdiktu předání Guccifera Spojeným státům podmínil tím, že si hacker nejprve odpyká v Rumunsku sedmileté vězení za podobné trestné činy spáchané vůči rumunským politikům.

Lehel, kterému je 46 let, byl v březnu 2016 poslán k soudu do USA, kde se přiznal, že v letech 2012 až 2014 pronikl do soukromých počítačových schránek asi stovky lidí, včetně Powella či členů rodiny bývalého prezidenta George Bushe. Tvrdil, že se dostal i do elektronické pošty bývalé ministryně zahraničí Hillary Clintonové, což ale experti vyloučili.

Po vynesení rozsudku v tomto procesu byl Guccifer vrácen zpět do Rumunska. V současné době je ve vězení ve městě Deva.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme