Proces, nebo psychiatrické vyšetření. Americký soud bude rozhodovat o hackerovi Nikulinovi v dubnu

Kalifornský soud bude 19. dubna rozhodovat o tom, zda údajný ruský hacker Jevgenij Nikulin může být souzen, nebo zda podstoupí nové psychiatrické vyšetření. V rozhovoru s agenturou RIA Novosti to prohlásil obhájce Arkadij Buch. Nikulina loni vydala do USA Česká republika. Rus je obžalován z rozsáhlé krádeže počítačových dat.

San Francisco Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský hacker Jevgenij Nikulin | Zdroj: čt24

Obhajoba dosavadní lékařské expertízy zpochybňuje. „Jeden z našich hlavních argumentů spočívá v tom, že jej vyšetřoval nikoliv psychiatr, ale psycholog,“ uvedl již na začátku března Buch. Soud tehdy projednávání kauzy odročil na úterý 12. března.

Soud v USA odročil jednání s údajným hackerem Nikulinem. Podle právníka nebyl převezen do San Francisca

Číst článek

Nyní soudce podle Bucha poskytl čas, aby do 9. dubna mohl psychiatr vybraný obhajobou vypracovat zprávu, na jejímž základě se pak soudce 19. dubna rozhodne, zda Nikulin může předstoupit před soudní porotu. Pokud soudce uzná, že Nikulinovy testy byly nedostatečné, budou vypracovány nové zdravotní posudky, dodal Buch.

Rusa zadržela česká policie v říjnu 2016 v Praze na základě amerického zatykače, který ho spojuje s devíti skutky z let 2012 až 2013. Podle amerických vyšetřovatelů se dopustil útoků na sociální sítě LinkedIn a Formspring a na webové úložiště Dropbox, za což mu v případě uznání viny hrozí až 30 let vězení.

Nikulin nepřišel v USA k soudu. Rozhodnutí o Rusově způsobilosti se odkládá

Číst článek

Američané požádali o Nikulinovo vydání v listopadu 2016 a loni na jaře byl Rus do Spojených států vydán. Prakticky současně s USA o Nikulina neúspěšně žádalo i Rusko kvůli internetové krádeži 3450 dolarů (88 000 korun) spáchané v roce 2009.

Soud v San Francisku poslal Nikulina na vyšetření duševního stavu loni v říjnu. Požádala o to vězeňská správa kvůli „podivnému chování“ Rusa, který podle svého obhájce lhostejně ignoroval soudní proces a choval se apaticky. Dříve Nikulin u soudu prohlásil, že se cítí nevinen.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme