Hackeři KLDR nabourali vojenský server Jižní Koreje. Zřejmě získali důvěrná data

Severokorejští hackeři zřejmě pronikli do serveru vojenské kybernetické obrany Jižní Koreje a patrně získali přístup k tajným dokumentům. Informoval o tom v úterý zpravodajský server BBC, podle něhož zatím není jasné, k jakým informacím měli hackeři přístup.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severní Korea obnovila výrobu plutonia (ilustrační foto vlajky KLDR)

Severní Korea obnovila výrobu plutonia (ilustrační foto vlajky KLDR) | Zdroj: Reuters

"Zdá se, že intranetový server vojenské kybernetické služby narušil vir. Zjistili jsme, že unikly některé vojenské dokumenty, včetně těch s důvěrnými informacemi," řekl agentuře Jonhap mluvčí vojska.

Soul v minulosti obvinil Severní Koreu, že její hackeři pronikli do systémů jihokorejských bank a médií. Dosud se jim však nikdy nepodařilo narušit vojenské složky. Pchjongjang tehdy jakoukoli spojitost s případy odmítal.

Jižní Korea jde proti KLDR. Sankce kvůli jaderným testům rozšiřují i USA a Japonsko

Číst článek

Zda šlo v tomto případě o tajné informace běžnějšího charakteru, anebo naopak o velmi důvěrné informace, které se týkají například válečného plánování, zatím není jasné. Armáda Jižní Koreje prý dokumenty, které útok zasáhl, pečlivě zaznamenala a oddělila.

Spekuluje se, že Severní Korea zaměstnává několik tisíc lidí, kteří se podílejí na kybernetické válce. Od roku 2010 se KLDR podle severokorejského běžence a profesora informatiky Kim Hung-kwanga soustředí na vývoj programů, které mohou útočit na infrastrukturu jiných zemí.

KLDR v roce 2014 podle agentury Reuters zahájila kampaň s mnoha kyberútoky s cílem časem uskutečnit rozsáhlou kybernetickou ofenzivu. Kampaň jihokorejské úřady odhalily letos v únoru, když byly zcizeny plány křídel stíhačky F-15. Jihokorejská policie tvrdí, že severokorejští hackeři do letošního června pronikli do 140 000 počítačů ze 160 firem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme