Hackeři loni napadli ocelárnu v Německu, zaměstnanci nemohli vypnout vysoké pece

Německé úřady varují před kybernetickými útoky na velké podniky. Ve zprávě o bezpečnosti informačních technologií v Německu v roce 2014 se píše o útoku hackerů na blíže nespecifikovanou ocelárnu v Německu. Hackeři znemožnili obsluze ocelárny vypnout jednu z vysokých pecí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Digitální svět (ilustrační foto)

Digitální svět (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Do kontrolního systému ocelárny se útočníci dostali pomocí takzvaného social engineeringu.

Hackeři museli dlouho sledovat chování zaměstnanců na internetu, aby zjistili, co je zajímá a na jaké stránky se dívají.

Poté jim poslali speciálně vytvořený e-mail s lákavým obsahem, jehož součástí byl i virus. Škodlivý software se také mohl nacházet na internetových stránkách, které pracovníci ocelárny často navštěvovali.

Pokud si stránku v práci rozklikli, nezáměrně přenesli virus do firemního počítače, odkud se rozšířil dále. Hackeři poté na dálku poškodili jednu z vysokých pecí.

Zpráva ministerstva vnitra záměrně nezmiňuje podrobnosti k tomuto útoku. Z bezpečnostních důvodů proto není známo, kdy a kde přesně se případ stal.

Firmy nemají povinnost podobné útoky hlásit, takže se počet napadení nedá odhadnout. Experti německého ministerstva vnitra ale upozorňují, že se hrozba zvyšuje. Úřad proto na letošní rok připravuje nový zákon týkající se internetové bezpečnosti.

Pavel Polák, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme