Hackeři sympatizující s Islámským státem napadli YouTube a Twitter amerického Centrálního velení

Hackeři sympatizující s Islámským státem ovládli kanál YouTube a twitterový účet amerického Centrálního velení. Na Twitteru se objevil výrok, že Kybernetický Chalífát pokračuje v Kybernetickém Džihádu. Američtí vojáci si podle jedné z výhružek mají krýt záda. Hackeři také zveřejnili osobní data amerických generálů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Twitterový účet amerického Centrálního velení napadený hackery

Twitterový účet amerického Centrálního velení napadený hackery | Zdroj: Reuters

Útočníci stránky napadli ve chvíli, kdy se prezident Barack Obama připravoval k zásadnímu projevu o kybernetické bezpečnosti. Účty na Twitteru i YouTube už jsou dočasně zablokované.

Mluvčí Bílého domu Josh Earnest potvrdil, že úřady berou akci hackerů na sociálních sítích vážně a přijímají zvláštní opatření.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hackeři napadli Twitter Centecu. Mluvili o tom zpravodajka ČRo v USA Lenka Kabrhelová a Petr Krčmář, odborník na kybernetickou bezpečnost

Rozsah narušení teď zjišťují specialisté Ústředního velitelství ozbrojených sil, které koordinuje letecké útoky proti ozbrojencům v Iráku a Sýrii.

Earnest zároveň upozornil, že je velký rozdíl mezi útokem na sociální sítě a průnikem do datových systémů, ke kterému podle všeho nedošlo.

Pentagon potvrdil, že jde spíše o nepříjemný, možná dokonce až zahanbující incident, který bude asi PR akcí. Řada z dokumentů, na které Twitter odkazoval, je normálně veřejně dostupná.

Na Twitteru Centrálního velení se objevil vzkaz „Američtí vojáci, dejte si pozor, přicházíme“ podepsaný zkratkou Islámského státu.

„IS je tady, jsme ve vašem počítači, na každé vojenské základně,“ vzkázali hackeři do Washingtonu.

Velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku známé pod názvem Centrální velení nebo zkratkou Centcom zajišťuje bezpečnostní zájmy USA v oblasti Blízkého východu až po Střední Asii. V současné době koordinuje letecké útoky na síly Islámského státu v Iráku, angažovalo se ve válkách v Perském zálivu a v Afghánistánu.

„Nejde o bezpečnostní hrozbu. Je to napadení služby, která nijak přímo nesouvisí s těmi úřady. Je to jen komunikační kanál. Je to nepříjemné, může to být trapné, ale bezpečnostní riziko to není,“ potvrzuje Petr Krčmář, odborník na kybernetickou bezpečnost a šéfredaktor Root.cz.

„Nabourání do twitterového účtu jedné nebo druhé organizace je v podstatě totéž. Je úplně jedno, jestli to je twitterový účet Českého rozhlasu nebo amerického Pentagonu. Je to služba, která v Pentagonu neběží, nijak mu nepodléhá. Je to externí služba se svými pravidly, servery. Napadení jednoho účtu není bezpečnostním rizikem ani pro Pentagon, ani pro Twitter,“ dodává Krčmář.

Twitterový účet amerického Centrálního velení napadený hackery | Foto: Reuters

Lenka Kabrhelová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme