Hackeři vypustili zprávu, že Gorbačov zemřel. Marná naděje, reagoval exprezident

Někdejší sovětský vůdce Michail Gorbačov popřel falešnou zprávu o své smrti. Na twitterový účet ruské agentury RIA Novosti ji předtím umístili hackeři. Marná naděje, okomentoval celou záležitost 82letý Gorbačov.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michail Gorbačov | Foto: UN Photo, Saw Lwin

Bývalý prezident ujistil svět, že je živ a zdráv. Jeho prohlášení zveřejnil server listu Novaja gazeta, jehož je Gorbačov spolumajitelem.

Hackeři podle agentury Reuters napadli twitterový účet RIA Novosti v němčině a také účet jejího mezinárodního multimediálního tiskového centra.

Zprávy přitom nevypadaly příliš věrohodně. Podle jedné z nich zemřel Gorbačov v kavárně Šoko v Jekatěrinburgu, podle jiné zase ve chvíli, kdy mluvil s opozičním politikem Jevgenijem Roizmanem, který kandiduje na starostu Jekatěringburgu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti zjišťovala redaktorka Helena Berková

Ruská státní tisková agentura odstranila falešné příspěvky několik minut po jejich zveřejnění. Uvedla také, že už zahájila vnitřní vyšetřování a obrátila se i na ruské Federální bezpečnostní služby.

Zvěsti o Gorbačovově smrti se na internetu neobjevily poprvé. Někdejší autor takzvané politiky glasnosti a perestrojky navíc nemá v Rusku o nepřátele nouzi. Mnozí mu totiž kladou za vinu rozpad Sovětského svazu.

Helena Berková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme