Hackeři získali osobní data stovek lidí z NATO, tajných služeb a britské vlády

Skupina hackerů, která si říká Anonymous, získala citlivá data jako e-mailové adresy a jejich hesla, včetně údajů z kreditních karet, 850 tisíců lidí, když podnikla útok na americkou poradenskou firmu Stratfor. Nyní se ukazuje, že mezi okradenými jsou také zaměstnanci britské vlády, Severoatlantické aliance nebo Scotland Yardu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kreditní karta

Kreditní karta | Foto: Fotobanka stock.xchng

„Spousta systémů, o kterých si můžeme myslet, že by měly být z vnějšku velmi dobře zabezpečené, tak obsahují zásadní bezpečnostní chyby a je vlastně na šikovnosti útočníka, na jeho znalostech a na tom, kolik má času, a jakou má motivaci, aby bezpečnostní mezery nějakým způsobem nejdříve našel a pak využil,“ říká počítačový odborník Petr Krčmář ze serveru Root.cz.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Stalo se dnes byl počítačový odborník Petr Krčmář ze serveru Root.cz

Hackeři tvrdí, že údaje z kreditních karet nebyly kódované. Hesla by se měla speciálním způsobme šifrovat, říká Petr Krčmář.

„Hesla nepotřebujete mít v čitelné podobě, protože jakmile vám je tam uživatel zapíše, tak ho můžete znovu jednosměrně zašifrovat a porovnat zašifrovanou podobu s tím, co máte uložené v databázi. Pokud databázi někdo ukradne, tak se nedostane k otevřené podobě hesel.“

V případě e-mailů nebo čísel z platebních karet je potřeba mít čísla čitelná, aby klient mohl cokoli bance předat nebo poslat e-mail. „Tímto způsobem se běžné údaje zabezpečit nedají a musí být v databázi v běžné čitelné podobě, což samozřejmě zjednodušuje práci útočníkům,“ vysvětluje Krčmář.

Nebezpečí se dá částečně vyhnout

Nebezpečí se dá částečně eliminovat při placení v obchodech a po internetu. V případě placení v obchodě bychom neměli dávat kartu z ruky, neměli bychom nechat nikoho s kartou odejít. A na internetu svěřovat údaje jen důvěryhodným společnostem nebo prostředníkovi, jakým je například služba PayPal.

Útok hackerů z hnutí Anonymous na společnost Stratfor se odehrál loni 25. prosince.

Anonymous je mezinárodní skupina hackerů bez pevné organizační struktury. Aktivisté se většinou zapojují do ad hoc ‚operací‘ různého druhu. Známá je především díky útokům na firmy, které vypověděly spolupráci kontroverznímu portálu WikiLeaks. Mezi terči hackerů byla například firma MasterCard. Naposledy začátkem ledna spustila skupina portál na odhalování neonacistů Nazi-leaks.net, který má přinášet výbušné informace z krajně pravicové scény.


Veronika Sedláčková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme