Německá generální prokuratura začala vyšetřovat kybernetické útoky, které úřady připisují Rusku

Generální prokuratura v Německu ve čtvrtek uvedla, že začala vyšetřovat kybernetické útoky proti německým politikům, které úřady připisují hackerské skupině Ghostwriter napojené na Rusko. Učinila tak na základě informací dodaných tajnými službami, informovala agentura DPA s odvoláním na sdělení státního zastupitelství v Karlsruhe. Moskva nařčení odmítá.

Tento článek je více než rok starý.

Karlsruhe (Německo)/Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

profimedia-045937512_190814-113219_dok.jpg

profimedia-045937512_190814-113219_dok.jpg | Zdroj: Profimedia

Poslanci Spolkového sněmu i zákonodárných sborů jednotlivých spolkových zemí v předvolebním období dostávali takzvané phishingové e-maily, které měly za cíl ukrást jejich osobní údaje či přístupová hesla. Tyto údaje pak měly být využívány k dezinformačním kampaním či vydírání.

Za kyberútoky na Spolkový sněm stojí Rusko, tvrdí Berlín. Vyzval k ukončení nepřijatelných aktivit

Číst článek

Německý parlament čelil podle tajných služeb kybernetickým útokům několikrát, postiženi byli i vládní poslanci konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie SPD. To, že stopy takových útoků často vedou do Ruska, říkají němečtí politici zcela otevřeně.

Obětí hackerů se stala v roce 2015 podle německých médií i kancléřka Angela Merkelová, která Moskvu v souvislosti s kybernetickými aktivitami opakovaně kritizuje za porušování mezinárodního práva a evropských hodnot.

Berlín vyzval v pondělí ruskou vládu, aby kybernetické útoky proti německým politikům okamžitě zastavila. Podle ministerstva zahraničí vláda disponuje „spolehlivými poznatky, na jejichž základě lze činnost Ghostwriteru přiřadit ke kybernetickým aktivitám ruského státu a ruské vojenské tajné služby GRU“.

Rusko se brání

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová ve čtvrtek uvedla, že Německo nemá pro účast Ruska na kybernetických útocích žádné důkazy. Případ je podle ní součástí kampaně před německými parlamentními volbami 26. září.

Spolkový úřad pro ochranu ústavy (BfV), jak se oficiálně jmenuje německá civilní kontrarozvědka, a Spolkový úřad pro bezpečnost v informační technice (BSI) v červnu oznámily, že se „zintenzivňují útoky na stranické funkcionáře s cílem získat zpravodajské informace“. Tyto útoky podle nich často míří na soukromé i pracovní e-mailové adresy poslanců.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme