Hackerské útoky řídili Rusové, řekl budoucí šéf CIA. Mučení při výsleších se chce ‚absolutně‘ vyhnout

Je zcela jasné, že za agresivními pokusy ovlivnit americké prezidentské volby stojí ruské vedení. Při slyšením v Senátu amerického Kongresu to prohlásil kandidát na post šéfa Ústřední zpravodajské služby (CIA), texaský poslanec Sněmovny reprezentantů Mike Pompeo. Zaujal tak k údajným ruským hackerským útokům podstatně tvrdší postoj, než sám prezident Donald Trump.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budoucí šéf CIA Mike Pompeo při slyšení v Senátu amerického Kongresu | Zdroj: Reuters

„Je zcela jasné, že Rusko pracovalo s hackerskými útoky s cílem ovlivnit americkou demokracii,“ řekl Pompeo. Rusko se podle něj znovu projevuje agresivně. Vtrhlo na Ukrajinu a okupuje její území, ohrožuje Evropu a „nedělá nic“, aby pomohlo porazit hnutí Islámský stát.

Pompeo ve čtvrtek podstoupil slyšení v době, kdy je Trump fakticky ve válce s americkými zpravodajskými službami, upozornila agentura Reuters. Prezident dlouhé týdny zpochybňoval tvrzení tajných služeb, že ruští hackeři řízení Kremlem pronikli na servery amerických politických stran s cílem ovlivnit prezidentské volby. Poprvé to Trump připustil až na úterní tiskové konferenci.

Rusko se pokusilo ovlivnit volby ve více než 20 státech, tvrdí šéf amerických tajných služeb

Číst článek

Pompeo naznačil, že bude-li to nutné, postaví se i prezidentovi ve sporu o využívání trýznivých výslechových praktik, které chce Trump legalizovat. Po potvrzení šéfem CIA se prý k takovým postupům „absolutně“ nebude uchylovat. Nedovede si ani představit, že by prezident něco takového nařídil.

Při prvním vyřknutí slova Rusko vypadla elektřina

Za svůj budoucí úkol Pompeo považuje „poskytovat politikům přesné zpravodajské informace a jasnou analýzu ruského chování“.

Když v zasedací síni výboru pro kontrolu zpravodajských služeb, kde se Pompeovo slyšení konalo, poprvé zaznělo jméno Ruska, vypadl podle agentury AP v celé budově proud. Slyšení se nakonec přesunulo do jiného objektu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme