Hackerský program je z Ukrajiny, poukázala ruská televize. Trump čeká na důkazy od zpravodajců

Nově zvolený americký prezident Donald Trump se má sejít se zástupci zpravodajských služeb. Ti mají přeložit důkazy o účasti Ruska v kybernetických útocích na Demokratickou stranu. Ovlivňování voleb však Moskva vytrvale popírá.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Trump

Donald Trump | Foto: Evan Vucci | Zdroj: ČTK

Donald Trump se sejde se zástupci zpravodajských služeb, kteří mají předložit důkazy o hackerských útocích na centrum amerických demokratů během prezidentské předvolební kampaně. Moskva ale podobné aktivity odmítá.

Ruské úřady, politici i státem kontrolovaná média označují informace o kybernetických útocích na cíle ve Spojených státech za nesmyslné, neprokázané a politicky motivované. Politici vesměs považují tato obvinění za součást protiruské kampaně.

První kanál ruské televize v reportáži poukázal na to, že program PAS TOOL, který hackeři použili, vyvinuli na Ukrajině a kdokoli si ho mohl donedávna volně stáhnout. Podle reportáže s tímto programem pracují stovky ne-li tisíce hackerů po celém světě.

Sám Trump pak podíl Moskvy na útocích stále odmítá i přesto, že ve čtvrtek americké služby v prohlášení uvedly, že Rusko hackerské útoky posvětilo. „Šéf tajných služeb James Clapper upozornil na to, že Trumpova rétorika už není jen skepse, ale podceňování,“ uvádí Matěj Štýs, člen zahraniční redakce ČRo.

Podle něj ředitel amerických zpravodajských služeb James Clapper a ředitel Národní bezpečnostní agentury Michael Rogers označili Moskvu za plnohodnotného hráče v kybernetickém prostoru a upozornili na to, že představuje hrozbu pro americkou vládu, vojenskou, diplomatickou a obchodní infrastrukturu. Podle Clappera navíc hackerské útoky představují jen část rozsáhlejší kampaně Ruska.

Martin Dorazín, Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme