Vláda, správa, ekonomika i zdravotnictví. Austrálie podle premiéra čelí hackerskému útoku jiného státu

Australská vláda a další instituce i podniky jsou právě terčem rozsáhlého kybernetického útoku, vedeného z nejmenovaného státu, uvedl v pátek premiér Scott Morrison podle tiskových agentur. Podle vládních zdrojů agentury Reuters australská vláda útok připisuje s největší pravděpodobností Číně, Canberra však oficiálně viníka neupřesnila.

Sydney (Aktualizováno: 12:08 19. 6. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Austrálie premiér Scott Morrison | Foto: AAP Image/Mick Tsikas | Zdroj: Reuters

„Na australské organizace v současné době působí sofistikovaný státní hráč,“ uvedl Morrison podle agentury AFP na tiskové konferenci. Útok hackerů na počítačové sítě podle něj zasáhl „australské organizace v různých sektorech na všech úrovních“ vlády a správy, ekonomiky, politických organizací, zdravotnictví, poskytovatelů základních služeb a provozovatelů klíčové infrastruktury.

Mějte se na pozoru před hackery z Číny, varují v USA vědce vyvíjející vakcínu. Vyzývají k ochraně informací

Číst článek

„Víme, že je to vyspělý státní hráč vzhledem k rozsahu a povaze cílů, na které se zaměřil,“ řekl podle agentury Reuters.

Hrozba je podle premiéra ustavičná, ale četnost útoků hackerů se „během mnoha měsíců“ zvýšila. „Jsou to akce státního hráče s význačnými schopnostmi. Není mnoho států s takovými schopnostmi,“ poznamenal podle agentury AP. Austrálie však neuvede, která země je za to zodpovědná, dodal.

Hlavním podezřelým je však podle Morrisonova kabinetu Čína, uvedla agentura Reuters s odvoláním na vládní zdroje. „Jsme do vysoké míry přesvědčeni, že za útokem stojí Čína,“ uvedl jeden ze zdrojů, který si přál zůstat v anonymitě. Australské tajné služby upozornily na podobnosti mezi nedávnými útoky a kyberútokem na australský parlament a tři největší tamní strany v březnu 2019. Ten podle zjištění Reuters Austrálie připisovala Číně, ačkoliv ani v tomto případě Canberra nikdy veřejně neupřesnila, odkud útok přišel. Čína tehdy zodpovědnost popřela.

Morrisonovo prohlášení následovalo poté, co Reuters uvedl, že Austrálie v březnu zjistila, že za útok hackerů na australský parlament byla zodpovědná Čína. Canberra ale nikdy veřejně neupřesnila, odkud útok přišel, a Čína zodpovědnost popřela.

Austrálie, která je spojencem USA, vyostřila vztahy se svým největším obchodním partnerem tím, že usilovala o mezinárodní vyšetřování ohledně zdroje a rozšíření nemoci covid-19, způsobované koronavirem. První případ nákazy člověka se objevil v čínském městě Wu-chan koncem loňského roku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme