Mezinárodní zásah proti hackerům, virem GozNym chtěli okrást banky o miliardy

Orgány Evropské unie společně s partnery ve Spojených státech, Gruzii nebo na Ukrajině zneškodnily globálně působící síť kyberzločinců, kteří cílili zejména na finanční instituce. Hackeři používali softwarový virus GozNym ve snaze ukrást kolem 100 milionů dolarů (2,3 miliardy Kč) více než 41 000 obětem, informovala v tiskové zprávě unijní agentura Europol.

Tento článek je více než rok starý.

Haag Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Europol popisuje GozNym jako „sofistikovaný malware pro odcizení údajů k internetovému bankovnictví“

Europol popisuje GozNym jako „sofistikovaný malware pro odcizení údajů k internetovému bankovnictví“ | Foto: Valentyn Ogirenko | Zdroj: Reuters

Autorem škodlivého softwaru je podle Europolu osoba z ruského Orenburgu, zatímco v čele zločinecké organizace stál Gruzínec. Tento vůdce se údajně skrze „ruskojazyčná internetová kriminální fóra“ spojil s komplici z Kazachstánu nebo Moldavska, kteří programem GozNym infikovali počítače obětí.

Hovor z neznámého čísla, který se hned smaže. WhatsApp objevil chybu, hacker mohl ovládnout mobil

Číst článek

Útočníci toho dosáhli metodou známou jako phishing. Rozesílali e-maily tvářící se jako sdělení od legitimních podnikatelů, které obsahovaly odkaz na stránky, při jejichž návštěvě se do počítače stáhl vir. Europol popisuje GozNym jako „sofistikovaný malware pro odcizení údajů k internetovému bankovnictví“.

Z tiskové zprávy Europolu není jasné, o kolik peněz hackeři své oběti skutečně připravili.

Pátrá se po pěti Rusech

Ve Spojených státech čelí deset členů zločinecké sítě obvinění mimo jiné ze spiknutí s cílem ukrást peníze z účtů a „vyprat“ tyto prostředky skrze americké a jiné účty patřící obžalovaným.

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v této souvislosti stále pátrá po pětici ruských občanů, kteří se prý podíleli na okrádání obětí v USA o miliony dolarů.

Při mezinárodní operaci proti hackerské síti pomáhaly Europolu kromě FBI také orgány Německa, Bulharska, Gruzie, Moldavska a Ukrajiny. V posledních třech jmenovaných zemích už bylo rovněž zahájeno trestní stíhání podezřelých.

„Tato operace ukazuje, jak může mezinárodní snaha sdílet důkazy a zahajovat trestní stíhání vést k úspěšným zásahům v několika zemích,“ uvedla unijní agentura pro boj proti organizovanému zločinu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme